Aktualitet

Tërmeti shkund sërish Turqinë, 6 të vdekur dhe gati 300 të plagosur 

Shkruar nga Liberale
Tërmeti shkund sërish Turqinë, 6 të vdekur dhe gati 300

Një tërmet 6.4 ballë dhe një tërmet i dytë me magnitudë 5.8 goditën provincën jugore Hatay të Turqisë përgjatë 3 minutave, të hënën, duke terrorizuar ata që mbetën në një zonë të shkatërruar nga tërmetet e dy javëve më parë.

Sipas numërimit të fundit, gjashtë persona humbën jetën dhe 294 u plagosën nga lëkundjet e reja. Nga të plagosurit, 18 janë në gjendje të rëndë, ndërsa një spital i madh qeveritar në qytetin e Iskenderun në provincën veriore të Hatay u evakuua.

Tërmeti u ndje në Sirinë fqinje, ku Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut raportoi më shumë se 500 të plagosur në veriperëndim.

Sipas agjencisë së lajmeve Anadoll, një person u shpëtua nga një godinë që u shemb pas dy tërmeteve të reja në Hatay, ndërkohë që vijojnë kërkimet për identifikimin dhe shpëtimin e tre personave të tjerë./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH