Aktualitet

Shkatërrohet banda shqiptare me 26 anëtarë, policia italiane: Kontrabandistët u jepnin fëmijëve pilula gjumi gjatë kalimit të kufirit

Shkruar nga Liberale
Shkatërrohet banda shqiptare me 26 anëtarë, policia italiane:

Trafikantët e emigrantëve që autoritetet italiane shkatërruan në një hetim ndërkombëtar, u jepnin fëmijëve pilula gjumi për t'i parandaluar ata të bënin zhurmë ndërsa transportoheshin natën përtej kufirit kroato-slloven.

Policia në qytetin verilindor italian të Triestes identifikoi 26 të dyshuar në qeli, pjesë e një trafiku më të madh, të gjithë shtetas shqiptarë dhe kosovarë,  të gjithë banues në Itali. Shtatë janë arrestuar, gjashtë ishin në kërkim me urdhër-arresti me dyshimin për organizatë kriminale që synonte të ndihmonte emigracionin e paligjshëm dhe 13 të tjerë mbetën nën hetim.

Hetimi nisi në vitin 2021, përpara se Kroacia të hiqte kontrollet e saj kufitare në fillim të këtij viti pasi iu bashkua zonës së BE-së të udhëtimit pa pasaporta në zonën Shengen.

Sipas policisë italiane, emigrantët u sollën me makinë në kufirin kroato-slloven, më pas kaluan në këmbë gjatë natës dhe u kapën në anën tjetër. Ndërsa fëmijëve u jepeshin pilula për gjumë, të rriturit merrnin "sasi të mëdha" pije energjike për të bërë udhëtimin.

"Ata po përdornin metoda të turpshme," tha shefi i policisë së Triestes Pietro Ostuni për Associated Press.

Në disa raste, kontrabandistët i rrihnin emigrantët për t'i bërë ata të ecnin, tha policia. Emigrantët paguanin nga 200 deri në 250 euro për kalimin kufitar, një pjesë kyçe e të ashtuquajturës rrugë ballkanike të kontrabandës.

Njerëzit që kontrabandoheshin ishin kryesisht nga Afganistani, Bangladeshi dhe Pakistani, së bashku me disa sirianë, tha Ostuni.

Prefekti Francesco Messina tha se banda me 26 persona u shpërbë me ndihmën e policisë kroate dhe sllovene. Messina nuk tha se cili ishte destinacioni i tyre përfundimtar, por është e zakonshme që emigrantët duan të shkojnë në Evropën veriore.

"Ky është sigurisht një operacion i kufizuar dhe nuk do të ulë kalimin e emigrantëve në një afat të shkurtër, por krijon një ndërgjegjësim që mund të na sjellë në një kontroll më të madh të këtij fenomeni," tha ai.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH