Aktualitet

Pas vdekjes së dy të rinjve, 1000 irlandezë braktisin ishullin grek

Shkruar nga Liberale
Pas vdekjes së dy të rinjve, 1000 irlandezë braktisin ishullin

Dy 18-vjeçarët, Andrew O'Donnell dhe Max Wall humbën jetën teksa festonin diplomimin në ishullin Ios.

Pas ngjarjes tragjike, shokët e tyre të klasës nxitojnë të kthehen në Dublin në gjendje të keqe psikologjike, ndërsa banorët e ishullit janë “të mpirë” pas dy humbjeve tragjike të dy fëmijëve të vegjël. Disa dyqane zgjodhën të mbylleshin në zi për vdekjen e dy adoleshentëve.

Daily Mail flet për qindra të rinj irlandezë të tronditur që duan të largohen nga Ios dhe të kthehen në atdheun e tyre.

Sipas një mësuesi, në Ios janë rreth 1000 të rinj irlandezë, të cilët duan vetëm "të shkojnë në shtëpi". “Dublini i Jugut është një komunitet i vogël, të gjitha shkollat ​​e njohin njëra-tjetrën, ata janë miq, ka miq dhe familje që janë të tronditur. Është një komunitet i vogël. Kur kjo ndodh ka histeri dhe frikë. Prindërit tanë marrin telefona. Të gjithë janë të shokuar, veçanërisht fëmijët që ishin me Andrew dhe Max. Ata duan të kthehen në shtëpi dhe do të kthehen brenda 48 orëve”, tha i njëjti mësues.

Trupat e të rinjve do të transportohen mëngjesin e sotëm nga Ios drejt Pireut për të kryer autopsinë dhe për të dhënë përgjigje për shkaqet e vdekjes së dy djemve.

Dy të rinjtë me origjinë nga Irlanda mbërritën në ishull për të shijuar udhëtimin që kishin organizuar me shokët e klasës pas diplomimit. Lajmi se dy miqtë kishin vdekur brenda disa orësh nga njëri-tjetri u bë kryefjalë në shtypin irlandez.

Irlandezët nisën të shtunën herët pasdite të konsumonin sasi të mëdha alkooli dhe të argëtoheshin me shoqërinë e tyre deri në orët e para të mëngjesit. Në një moment i riu, Max, u përpoq të kthehej në banesën e tij. Kur miqtë e tij u kthyen në dhomë, nuk e gjetën dhe filluan ta kërkojnë. Fatkeqësisht, i riu u gjet i vdekur në orën 11 të së dielës, në një shkëmb, në zonën e Germanolit.

Megjithatë, tragjedia për grupin e irlandezëve nuk mbaroi me kaq, pasi menjëherë pas ngjarjes tragjike, një tjetër anëtar i grupit, Andrew O'Donnell, humbi ndjenjat dhe ndërroi jetë. Siç u bë e ditur, ai po përballej me probleme kronike në zemër dhe kur u njoftua për vdekjen e shokut të tij ai ra në kolaps.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH