Aktualitet

"Nuk jam gati të vras", reperi rus vret veten për të shmangur rekrutimin në luftë

Shkruar nga Liberale

Një reper rus vrau veten për të shmangur rekrutimin dhe dërgimin e tij në Ukrainë, pas thirrjes që ka bërë Vladimir Putin për mobilizim të pjesshëm, ndërsa mijëra burra, gra dhe fëmijë rusë ikin përtej kufirit në vendet fqinje, përfshirë Gjeorgjinë.

Ivan Vitalievich Petunin, i quajtur me emrin e artit Walkie, besohet se ka kryer vetëvrasje sot në qytetin jugor rus të Krasnodarit.

Trupi i tij u gjet pranë një ndërtese shumëkatëshe në Rrugën Congressnaya pasi muzikanti 27-vjeçar regjistroi një video-mesazh të publikuar në kanalin e tij Telegram, në të cilin thoshte se nuk donte të vriste për asnjë ideal.

Petunin, i cili më parë kishte shërbyer në ushtrinë ruse dhe ishte trajtuar në një spital mendor, u tha fansave të tij: "Nëse po e shikoni këtë video, atëherë unë nuk jam më gjallë. Nuk mund ta marr mëkatin e vrasjes në shpirt dhe nuk dua. Nuk jam gati të vras ​​për asnjë ideal'.

Ai gjithashtu dukej se kishte frikë se mobilizimi i pjesshëm i Putinit mund të shndërrohej së shpejti në një draft të plotë ushtarak, mes pretendimeve se Moska po planifikon të thërrasë 1 milion burra për të shpëtuar pushtimin e dështuar.

Më shumë se 194,000 qytetarë rusë kanë ikur në Gjeorgjinë fqinje, e cila u pushtua nga Rusia në 2008, Kazakistan dhe Finland, që kur Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm të rezervistëve për të forcuar trupat e tij në Ukrainë. Në raste më drastike, burrat rusë kanë përdorur thyerjen e gjymtyrëve për të shmangur thirrjen./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH