Aktualitet

Në burg për shpërdorim detyre, Vangjush Dako kërkon lirinë nga qelia 

Shkruar nga Liberale
Në burg për shpërdorim detyre, Vangjush Dako kërkon

Ish-kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako, i arrestuar për “shpërdorim detyre” në dy rast kërkon lirinë nga qelia. Ai ka bërë rekurs në Gjykatën e Lartë, duke kundërshtuar vendimin e Apelit të Posaçëm që la të pandryshuar masën e sigurisë :arrest në burg" ndaj tij.

Rekursi është regjistruar teksa shorti ka caktuar si gjyqtar relator Ilir Pandën dhe pritet nga ky i fundit caktimi i datës për shqyrtimin e kërkesës.

Dako u arrestua më 6  qershor me urdhër të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar me dyshimet se ka shpërdoruar detyrën në dy raste.

E para ka të bëjë me dhënien e lejes për ndërtimin e një pallati në Durrës në kundërshim me ligjin, dhe çështja tjetër me tenderin për projektin e zhvillimit të vijës bregdetare që iu rrit vlera 10-fish

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH