Aktualitet

Ndahet nga jeta Francesco Nuti, lamtumirë gjeniut të trishtuar të kinemasë italiane!

Shkruar nga Liberale
Ndahet nga jeta Francesco Nuti, lamtumirë gjeniut të trishtuar të

Francesco Nuti, aktori i madh italian ka ndërruar jetë. Ai ishte 68 vjeç dhe prej disa kohësh ishte i sëmurë. Lajmi u bë publik nga vajza e tij Ginevra së bashku me familjarët të cilët falënderuan personelin shëndetësor dhe të gjithë ata që e trajtuan aktorin në periudhën afatgjatë të sëmundjes, në veçanti stafin e Villa Verde në Romë. Data dhe vendi i varrimit nuk janë bërë ende të ditura.

Ai lindi në Firence më 17 maj 1955, djali i Renzo Nutit, një berber me origjinë nga Mugello dhe Anna Giglio, me origjinë nga Crotone. Në fund të viteve shtatëdhjetë, u bë anëtar i treshes së kabaresë Giancattivi - një grup i përbërë nga Alessandro Benvenuti dhe Athina Cenci. Në ato vite, Giancattivi mori pjesë në transmetime mjaft të suksesshme, si radio "Black Out" dhe televizioni "Non stop".

Ai bëri debutimin e saj kinematografik më 1981, me filmin "West of Paperino", i cili ripropozon një pjesë të repertorit historik të grupit. Në vitin 1982, ai u largua nga treshja, e cila u shpërbë përfundimisht tre vjet më vonë, dhe filloi një karrierë filmike "solo", duke marrë pjesë, si skenarist dhe aktor kryesor, në disa filma të drejtuar nga Maurizio Ponzi. Në të njëjtën periudhë ai iu përkushtua edhe muzikës. Në vitin 1988 merr pjesë në Festivalin e Sanremos me këngën "Sara' per te", e cila më vonë u regjistrua edhe nga Mina dhe, në duet me Mietta-n, me këngën "Le të marrim frymë", kompozuar nga kantautori Biagio Antonacci dhe më pas u regjistrua në vitin 1992.

Në vitet në vijim ai fillon të vuajë nga depresioni, pati probleme serioze me alkoolizmin dhe madje tenton të vetëvritet. Më 3 shtator 2006, ai shkoi në koma për shkak të një hematome kraniale të shkaktuar nga një aksident në familje, duke u shtruar në spital dhe një operacion urgjent në kokë, në Policlinico Umberto I, në Romë.

Më 29 nëntor 2010 u rikthye për t'u shfaqur në TV, pas një mungese katërvjeçare, si i ftuar në transmetimin Rai 2 “I fatti tue”, ku dëmtimet neurologjike të shkaktuara nga aksidenti u shfaqën evidente, përfshirë pamundësinë për të folur dhe për të lëvizur. Më 7 dhjetor 2019 ai mori çmimin ndërkombëtar Vincenzo Crocitti 2019 "Alla Career", mbledhur nga vajza e tij Ginevra me rastin e mbrëmjes gala, e cila rezulton të jetë mirënjohja e parë e karrierës që i jepet në historinë e tij kinematografike dhe artistike.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH