Aktualitet

FOTO/ Aktorja e njohur turke dhe vajza e saj gjenden të pajeta nën rrënojat e tërmetit tragjik

Shkruar nga Liberale

Tërmeti tragjik që ka prekur Turqinë dhe Sirinë ka lënë deri tani 40 000 mijë viktima, edhe pse ekipet e shpëtimit kanë bërë të pamundurën të shpëtojnë sa më shumë njerëz. Ndër njerëzit që kanë humbur jetën nga tërmeti janë edhe aktoret turke, nënë e bijë Emel Atıcı dhe Püryan Atıcı.  Seriali Bir Zamanlar Çukurova mbahet mend  si një projekt mjaft i suksesshëm që u transmetua jashtë Turqisë, falë edhe këtyre aktoreve.

Lajmin e hidhur e ka dhënë kompania e njohur e prodhimit të serialeve, e cila shkruan: “Jemi thellësisht të pikëlluar për humbjen e Emel Aıcı dhe vajzës së saj Püryan Aıcı, aktores së vlefshme të serialit tonë televiziv Bir Zamanlar Çukurova, në fatkeqësinë e tërmetit në vendin tonë. Urojmë mëshirën e Zotit për Emel Aıcı-n dhe vajzën e saj të dashur, të gjithë qytetarët tanë që humbën jetën në tërmet dhe ngushëllimet tona për familjet dhe të dashurit e tyre.”

Trupi i pajetë i aktores është gjetur nën rrënojat e shtëpisë së saj, që ndodhet në qytetin nga Adana, në jug të vendit. Pranë ishte edhe kufoma e vajzës së saj Hande Püryan Atici .

Në Tierra Amarga, Emel Atici luajti një nga gratë e pasura të Cukurova, një mike e Sermin Yaman, një personazh i luajtur nga aktorja Sibel Taşçıoğlu . Lajmi për vdekjen e saj ka pikëlluar të gjithë kastin e serialit, por mbi të gjitha Sibel Taşçıoğlu, e cila ka ndarë disa skena me Emel Atici.  “E dashur mike, pushofsh në parajsë”, shkroi kolegu i saj. Edhe Hilal Altınbilek, aktorja kryesore e serialit, është tronditur për atë që ka ndodhur  . “Më vjen shumë keq... për të gjithë, për gjithçka... Ngushëllimet tona”, ka shkruar ai.

[caption id="attachment_1326194" align="alignnone" width="980"] Diyarbakir, Turchia
(EPA/REFIK TEKIN/ansa)[/caption]

Vdekja e vajzës së Emel Atici ka shkaktuar gjithashtu një trishtim të madh në Universitetin Beykoz , ku ajo studioi Menaxhimin e Transportit Ajror Civil nga viti 2014 deri në 2015. "Jemi thellësisht të pikëlluar nga humbja e Hande Püryan Atici, e diplomuar në universitetin tonë, dhe e nënës së saj, Emel Atici, nga tërmeti. I urojmë mëshirën e Allahut studentes sonë të dashur Püryan dhe nënës së saj të shtrenjtë si dhe shprehim ngushëllimet tona për familjen dhe fansat e saj", kanë qenë mesazhi i universitetit. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH