Aktualitet

Florida që frymëzoi Hemingway-n/ Si ua shiti Spanja SHBA-ve për 5 milionë dollarë

Shkruar nga Liberale

204 vjet më parë Spanja, e cila e zotëronte Floridan prej tre shekujsh, nga viti 1513 deri në vitin 1819 vendosi që t'ia shiste Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Traktati i Adams-Onís midis Shteteve të Bashkuara dhe Spanjës u negociua nga Sekretari i Shtetit, John Quincy Adams dhe ministri spanjoll në Shtetet e Bashkuara, Don Luis de Onís, dhe pas disa muajsh negociatash u nënshkrua në 22 shkurt të vitit 1819.

Qëllimi kryesor ishte blerja e Floridas nga Shtetet e Bashkuara dhe vendosja e një vije kufitare midis territorit spanjoll dhe SHBA-ve. Traktati u miratua nga Senati i SHBA-ve më 24 shkurt 1819. Megjithatë, autoritetet spanjolle e shtynë miratimin deri në vitin 1821. Senati e miratoi traktatin për herë të dytë dhe Presidenti James Monroe e ratifikoi dhe e shkëmbeu atë me autoritetet spanjolle në shkurt të vitit 1821.

[caption id="attachment_1331290" align="aligncenter" width="800"] Traktati Adams-Onis[/caption]

Për sa e shiti Spanja Floridan? 

Adams i paraqiti Spanjës një kërkesë, që ose të kontrollonte banorët e Floridas Lindore ose t'ia dorëzonte atë Shteteve të Bashkuara. Ministri Onís dhe Sekretari Adams arritën një marrëveshje me anë të së cilës Spanja ia dorëzoi Floridan Lindore Shteteve të Bashkuara dhe hoqi dorë nga çdo pretendim ndaj Floridës Perëndimore.

Në faqen e Departamentit Amerikan të Shtetit thuhet se, Spanja nuk mori asnjë kompensim, por Shtetet e Bashkuara ranë dakord të merrnin përgjegjësinë për 5 milionë dollarë dëme të shkaktuara nga qytetarët amerikanë që u rebeluan kundër Spanjës.

"Sipas Traktatit Onís-Adams të vitit 1819 (i quajtur gjithashtu Traktati Transkontinental dhe i ratifikuar në 1821) Shtetet e Bashkuara dhe Spanja përcaktuan kufijtë perëndimorë të blerjes së Luizianës dhe Spanja dorëzoi pretendimet e saj ndaj Paqësorit Veriperëndimor. Në këmbim, Shtetet e Bashkuara njohën sovranitetin spanjoll mbi Teksasin", thuhet në faqen e DASH.

[caption id="attachment_1331299" align="alignnone" width="1250"] John Quincy Adams[/caption]

Florida sot

Florida është një shtet në rajonin juglindor të Shteteve të Bashkuara, i kufizuar në perëndim nga Gjiri i Meksikës; në veriperëndim nga Alabam; në veri nga Gjeorgjia, në lindje nga Bahamas dhe Oqeani Atlantik dhe në jug nga ngushticat e Floridës dhe Kubës. Është i vetmi shtet që kufizohet me Gjirin e Meksikës dhe me Oqeanin Atlantik.

Që nga mesi i shekullit të 20-të, Florida ka përjetuar rritje të shpejtë demografike dhe ekonomike. Me një sipërfaqe prej 65,758 miljesh katrorë (170,310 km2), Florida renditet e 22-ta në zonë në mesin e 50 shteteve, dhe me një popullsi prej mbi 21 milionë banorësh, është e treta më e populluar.

Zona më e madhe e metrosë së Floridës është zona metropolitane e Miamit, e ankoruar nga qytetet e Miami, Fort Lauderdale dhe West Palm Beach, megjithëse qyteti i saj i vetëm më i madh është Jacksonville.

Qendrat e tjera të mëdha të popullsisë së Floridës përfshijnë Tampa Bay, Orlando, Cape Coral dhe kryeqytetin shtetëror të Tallahassee.

Si e njeh bota Floridan?

Florida është e njohur botërisht për vendpushimet e saj në plazh, parqet e mëdha dhe klimën e ngrohtë dhe me diell. Po ashtu njihet për atraksione të tilla si Walt Disney World, Qendra Hapësinore Kennedy dhe Miami Beach, të cilat tërheqin dhjetëra miliona vizitorë çdo vit. Florida është një destinacion popullor për pensionistët, pushuesit sezonalë dhe migrantët vendas dhe ndërkombëtarë.

Afërsia e shtetit me oqeanin ka formësuar kulturën, identitetin dhe jetën e tij të përditshme; historia e saj koloniale dhe valët e njëpasnjëshme të migrimit reflektohen në ndikimet afrikane, evropiane, indigjene, latine dhe aziatike.

Florida ka frymëzuar shkrimtarë si Marjorie Kinnan Rawlings, Ernest Hemingway dhe Tennessee Williams dhe vazhdon të tërheqë personazhe të famshëm dhe atletë, veçanërisht në golf, tenis, gara automobilistike dhe sporte ujore. /Përshtati V.Sh - Liberale.al

[caption id="attachment_1331292" align="aligncenter" width="669"] Walt Disney World[/caption]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH