Aktualitet

Videoja ku disa burra dhunojnë barbarisht gruan tronditi Kinën deri në palcë, si po reagojnë autoritetet

Shkruar nga Liberale
Videoja ku disa burra dhunojnë barbarisht gruan tronditi Kinën deri

Një video aspak e zakontë, që përmbante dhunë barbare ndaj një gruaje, po qarkullon në mediat sociale. Ngjarja ka ndodhur ne një restorant barbeque në Kinë.

Videoja shfaq tre gra që po konsumojnë vaktin, kur një burrë i afrohet tryezës së tyre dhe vendos dorën në shpinën e njërës prej grave. Gruaja e shtyn atë, por burri nuk pranon të tërhiqe. Ndërsa ajo ia largon dorën sërish, burri e godet me shuplakë dhe e shtyn në tokë.

Miqtë e saj përpiqen ta ndihmojnë, por edhe ata sulmohen nga burri dhe miqtë e tij dhe në pak sekonda shpërthen dhuna. Më pas, grupi i burrave e tërheq gruan për flokësh dhe e nxjerr jashtë, duke e goditur me shishe dhe karrige, si dhe duke shkelmuar mbi kokën e saj, ndërsa ajo dergjet e shtrirë në trotuar, me rroba të lyera me gjak.

"Kjo mund të ndodhë me secilin prej nesh", tha një qytetare kineze, duke mos fshehur indinjatën e thellë kur kishte parë për herë të parë videon.

Tronditja dhe zemërimi jehoi gjerësisht, ndërsa videoja u përhap me shpejtësi në mediat sociale kineze.

Shumë persona ishin të tmerruar që një grua u rrah aq brutalisht thjesht sepse ajo refuzoi ngacmimet e një burri. Të tjerë sulmuan policinë për dështimin për të marrë masa dhe për të reaguar para se rasti të bëhej viral.

Pas protestave që u zhvilluan, policia e Tangshan lëshoi ​​një deklaratë të premten duke thënë se ata kishin identifikuar të dyshuarit dhe ishin në ndjekje të tyre. Të shtunën pasdite, ishin kapur të nëntë të dyshuarit e përfshirë në sulm.

Dy gra janë ende të shtruara në spital, me lëndime serioze, por jashtë rrezikut për jetën.

Sulmi ringjalli gjithashtu debatin rreth dhunës ndaj grave dhe pabarazisë gjinore në Kinë, për të cilën kritikët pretendojnë se mbetet një shoqëri shumë patriarkale me mizogjini të përhapur, pavarësisht rritjes së ndërgjegjësimit për çështjet gjinore midis grave të reja.

"Ajo që ndodhi në restorantin e Barbecue Tangshan nuk ishte një incident i izoluar shoqëror, por pjesë e dhunës sistematike gjinore. Ne duhet të pranojmë se ne ende jetojmë në një mjedis që mbështet, inkurajon dhe i shtyn burrat të përfshihen në çështje të bazuara në gjini”, thuhet në një artikull të shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale.

Vitet e fundit, një sërë incidentesh dhune të tmerrshme ndaj grave kanë shkaktuar zemërim. Vitin e kaluar, një vlogere tibetiane vdiq pasi ish-bashkëshorti i saj i vuri flakën, ndërsa ajo po transmetonte drejtpërdrejt për fansat e saj në rrjetet sociale. Ish-bashkëshorti u dënua me vdekje në tetor. Në fillim të këtij viti, një nënë e tetë fëmijëve e lidhur me zinxhir nga qafa e saj, u shfaq në një video, në një strehë në provincën rurale Jiangsu.  Pas mohimeve të përsëritura fillestare, autoritetet përfundimisht pranuan se ajo ishte viktimë e trafikimit të qenieve njerëzore.

https://twitter.com/i/status/1535166022033891328

Por diskutime të tilla duket se nuk i përshtaten mirë qeverisë kineze, e cila prej kohësh ka goditur lëvizjen feministe të Kinës, duke arrestuar dhe heshtur aktivistet dhe duke censuruar debatet në internet. Artikulli, i cili u publikua në WeChat, së bashku me postimet e tjera në mediat sociale për çështjet gjinore, janë fshirë nga interneti.

Weibo, platforma e ngjashme me Twitter-in e Kinës, tha në një deklaratë të shtunën se kishte bllokuar 992 llogari për shkelje, duke përfshirë "provokimin e qëllimshëm të konfrontimit gjinor", kur diskutohej për sulmin në Tangshan.

Llogaria zyrtare e Weibo ndau disa nga postimet e bllokuara, të cilat përfshinin gjuhë të dhunshme dhe poshtëruese ndaj grave kineze. Megjithatë, postimet e tjera të censuruara të Weibo të kapura nga CNN, ishin nga përdoruesit që shprehnin shqetësime për dhunën ndaj grave dhe u bënin thirrje njerëzve që të "vazhdonin të flasin".

Disa raporte të medias shtetërore fillimisht e minimizuan aktin e ngacmimit seksual të burrit si "përpjekje për të hapur një bisedë", duke shkaktuar reagime nga lexueset femra.

Autoritetet dhe media shtetërore janë përpjekur ta portretizojnë sulmin si një ngjarje të izoluar, duke e zhvendosur fokusin nga çështjet gjinore në dhunën e bandave lokale. Pesë nga të dyshuarit kishin precedentë penalë. Të dielën, autoritetet e Tangshanit nisën një fushatë dy-javore për të goditur krimin e organizuar.

Fotot dhe videot e postuara nga banorët e Tangshan në mediat sociale tregojnë oficerë policie, disa të armatosur me armë, duke qëndruar roje pas klientëve në restorantet e hapura të barbeque; disa përdorën altoparlantë për t'u kujtuar mysafirëve që "mos pini shumë" dhe "mos filloni biseda me të huajt".

Lv Pin, një feministe e shquar kineze që jeton në Nju Jork, tha se duke shkëputur sulmin në Tangshan nga thjerrëza gjinore, qeveria kineze po distancohet nga përgjegjësia që duhet të marrë për dështimin në adresimin e problemeve të pabarazisë gjinore dhe dhunës në shoqëri.

"Kur flasim për probleme sistematike, përgjegjësia duhet të jetë e qeverisë. Por tani, qeveria po përdor goditjen e saj (krimin e organizuar) për të mbështetur legjitimitetin e saj. Kjo lloj goditjeje, nuk do të trajtojë problemin gjinor dhe dhunën”, tha ajo.

Feng Yuan, themeluese e grupit të mbrojtjes së të drejtave të grave me bazë në Pekin, tha se për të eliminuar dhunën sistematike gjinore, Kina duhet të fillojë me përfshirjen e më shumë përmbajtjeve rreth barazisë gjinore në arsim.

"Nuk ka të bëjë vetëm me t'u mësoni fëmijëve slogane dhe koncepte abstrakte, por t'u tregoni atyre se si t'i zbatojnë ato në jetën reale, siç është tregimi i respektit të ndërsjellë për njëri-tjetrin," tha ajo.

Zbatimi i ligjit gjithashtu duhet të heqë pasivitetin e tij kur bëhet fjalë për trajtimin e rasteve që përfshijnë dhunën gjinore, tha Feng.

“Në shumë raste të dhunës në familje, reagimi i policisë ka qenë shpesh i përciptë, ndërsa një numër i madh i rasteve të sulmeve seksuale janë hedhur poshtë lehtësisht, me arsyetimin se nuk kishte prova të mjaftueshme”, tha ajo.

Ndëshkimi relativisht i lehtë për dhunën gjinore gjithashtu nuk ka arritur t'i pengojë shkelësit. Pas sulmit në Tangshan, përdoruesit e mediave sociale riqarkulluan raportet e medias shtetërore për një incident të ngjashëm që ndodhi në vitin 2020.

Në provincën lindore Zhejiang, një grua 25-vjeçare u rrah nga një grup burrash, pasi refuzoi njërin prej tyre. Ajo u shtrua në spital për 15 ditë, ndërsa burrat u ndaluan nga 10 deri në 13 ditë. Nuk u ngritën akuza të tjera.

Tata, punonjëse e zyrës në Chengdu, tha se sulmi në Tangshan tregoi se dhuna gjinore mund t'i ndodhë kujtdo.

"Gratë kineze kanë vuajtur prej kohësh nga turpërimi në dhunën gjinore, por vajzat që u sulmuan në Tangshan janë viktima 'perfekte'. Ato nuk dolën vetëm dhe nuk ishin të zhveshura," tha ajo, duke iu referuar akuzave që ngrihen ndaj viktimave të sulmeve seksuale në Kinë.

"Gjithçka që ato bënë ishte të mbronin veten dhe njëra-tjetrën. Por edhe pse ata bënë gjithçka siç duhet, ato përsëri iu nënshtruan një dhune të tillë brutale."/CNN- Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH