Aktualitet

Video/ Hamasi sulm masiv me raketa mbi qytetin izraelit, terroristët vrasin pa dallim shoferët para se të marrin kontrollin e stacionit të policisë

Shkruar nga Liberale
Video/ Hamasi sulm masiv me raketa mbi qytetin izraelit, terroristët vrasin

Hamasi lëshoi ​​sot një breshëri raketash në qytetin port të Ashkelon - disa orë pasi terroristët paralajmëruan civilët izraelitë që jetonin atje të largoheshin para orës 17:00 ose ndryshe do të vdisnin në përgjigje të sulmeve ajrore që po godasin pamëshirshëm Rripin e Gazës.

Videoja tregon një seri raketash që hidhen në qytetin në jug të Izraelit vetëm pak pas orës 17:00 me orën lokale (16:00 me orën tonë), teksa banorëve u kërkohet të strehohen nga sulmi.

Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në të gjithë qytetin, me pamjet që tregonin prindër në nxitim duke marrë fëmijët e tyre të vegjël përpara se të hynin në një aeroport për t'u mbrojtur nga sulmet me raketa.

https://videos.dailymail.co.uk/video/mol/2023/10/10/4900423082741578147/640x360_MP4_4900423082741578147.mp4

Civilët në panik, shumë prej të cilëve po përpiqeshin dëshpërimisht të iknin nga masakra gjatë fluturimeve, u panë të strukur ndërsa zhurmat e predhave që shpërthyen kumbonin rreth tyre.

Krahu i armatosur i Hamasit kishte paralajmëruar banorët e qytetit që të largoheshin ose të përballeshin me vdekjen në përgjigje të sulmeve ajrore izraelite që kanë shkatërruar mijëra objektiva të Hamasit dhe kanë vrarë 770 palestinezë.

Kjo vjen pasi  Izraeli paralajmëroi Hamasin se nuk kishte "ku të fshihej" dhe se forcat e tij ajrore po fillonte "sulme të gjera" ndaj grupit terrorist palestinez çdo katër orë në shenjë hakmarrjeje për inkursionin e tij të papritur vdekjeprurës që pa më shumë se 1000 izraelitë të vrarë.

https://videos.dailymail.co.uk/video/mol/2023/10/10/2777884932648420609/1024x576_MP4_2777884932648420609.mp4

Sakaq, në një video tjetër terroristët e Hamasit vrasin pa dallim shoferët përpara se të marrin kontrollin e stacionit të policisë .

Sderot, shtëpia e 30,000 njerëzve, ishte një nga vendbanimet e para që u sulmua nga sulmuesi i Hamasit, i cili lëvizi nëpër qytet pak pas agimit.

Pamjet rrëqethëse të sulmit të kapur nga të mbijetuarit janë shfaqur që atëherë, duke treguar se si sulmuesit e armatosur rëndë hynë në qytet në anën e pasme të kamionëve, duke vrarë dhjetëra civilë përpara se të rrethonin dhe në fund të kapnin stacionin e policisë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH