Aktualitet

Po raportonte live kur u shemb ndërtesa në Gaza, si reagon gazetarja

Shkruar nga Liberale
Po raportonte live kur u shemb ndërtesa në Gaza, si reagon gazetarja

Gazetarja e Al Jazeera, Youmna Al Sayed raportoi drejtpërdrejtë nga një çati në Gaza, kur një sulm ajror izraelit shkatërroi një ndërtesë 14-katëshe përballë saj.

Disa momente para sulmit, gazetarja tha se disa raketa paralajmëruese sapo ishin lëshuar dhe se prishja e të gjithë kullës tani duhet të fillonte.

“Kjo ndërtesë ka 14 kate, është një nga ndërtesat më të mëdha dhe më të vjetra në Rripin e Gazës dhe kryesisht mbart zyra mediatike”, shtoi ajo.

Ndërsa Sayed u përpoq të thoshte fjalinë e saj të radhës, predhat goditën ndërtesën duke prodhuar një tingull të fortë.

Menjëherë pas zhurmës, kolegu i saj në studio e pyeti nëse kishte dëgjuar predha dhe ajo bërtiti, “Oh, Zot. Po, po, po, më duhet të zbres”, dhe ajo e iku.

Sulmi ishte pjesë e një përshkallëzimi të dhunës midis Izraelit dhe Palestinës, më e keqja që nga lufta e vitit 2014 në Gaza. Të enjten, trupat izraelite ishin vendosur në kufirin e Gazës, dhe militantët palestinezë sulmuan me raketa Izraelin.

Të paktën 83 njerëz janë vrarë në Gaza që nga përshkallëzimi i konfliktit të hënën. Në sulmet e fundit të raketave palestineze, një raketë goditi një ndërtesë afër Tel Aviv, duke plagosur pesë izraelitë. Deri më tani, shtatë njerëz janë vrarë në Izrael gjatë konfliktit.

https://youtu.be/MpYr8RA699I

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH