Aktualitet

Greqia në gjendje kritike/ Zjarret rrezikojnë jetën e banorëve, ndërsa zjarrëfikësit luftojne prej dy ditësh me flakët

Shkruar nga Liberale

Situata në Greqi duket mjaft kritike, ndërkohë që prej dy ditësh zona të tëra ndodhen nën 'pushtetin' e flakëve.

Zjarri në Dervenochoria mbetet fronti më i vështirë në mesin e zjarreve që vazhdojnë prej pasdites së djeshme. Ringjallja e frontit në zonë ka çuar në evakuime të vazhdueshme të vendbanimeve. Zjarri është aktiv edhe në Lutraki.

Shpërthime të reja në Agios Charalambos dhe Panorama janë përballur nga forcat e fuqishme të zjarrfikësve ajrore dhe tokësore. Në mënyrë të veçantë, për shkak të erërave të forta që fryjnë në zonë, zjarret po marrin përmasa të mëdha, për pasojë po arrijnë në afërsi të zonave të banuara, ndërkohë që forcat zjarrfikëse po përpiqen vazhdimisht të mbajnë larg flakët nga banesat.

Siç tha për APE-MBE kryetari i bashkisë së Lutrakit, Giorgos Gionis, “mund të them se situata me ecurinë e zjarrit është shumë e vështirë dhe kërcënon zonat e banuara të Agios Charalambos dhe Panorama, ndërsa fronti ka një drejtim lindor drejt autostradës kombëtare Athinë-Korinth”.

Përfaqësuesi i Zjarrfikësve, Yiannis Artopioos, u bëri thirrje banorëve të Nea Zoit, Neos Pontos dhe Mandras që të dëgjojnë thirrjet e 112 për evakuim të menjëhershëm drejt Elefsinës.

Një zjarr i ri ka rënë mesditën e së martës në zonën e Haidarit, konkretisht në Dafni. Zjarri po djeg bimësi të ulët dhe me shkurre mbi vendbanimin Afaia dhe konkretisht shumë pranë urës ku ndodhen linjat hekurudhore.

Në vendngjarje kanë shkuar 26 zjarrfikës me shtatë automjete dhe një seksion për këmbësorë, ndërsa nga ajri po operojnë një AB-214 dhe një S-64. Vihet re se zona ku ka rënë zjarri përmban shumë shtylla PPC.

Pak pas orës 15:00, një zjarr i dytë ka rënë në zonën në jug të Avenue Athine, ndërsa forcave që operojnë në zonë i është shtuar edhe një helikopter i tretë.

Prej mëngjesit të së martës, forcat e Forcave Ajrore dhe Ushtrisë janë në ajër për të përballuar shpërthimet e reja të zjarrit. Pesë Canadair operojnë në frontin e Lutrakit dhe katër në Dervenochoria ku ata mbështeten nga të dy Chinooks të Forcave Ajrore të Ushtrisë.

Megjithatë, për të mundësuar që mjetet ajrore të operojnë në dritën e parë të ditës, gjatë gjithë natës teknikët e Forcave Ajrore dhe të Aviacionit të Ushtrisë garuan me kohën për të përgatitur avionët dhe helikopterët për ngritje të menjëhershme.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH