Arte

Festivali i 62-të i Këngës në RTSH, Bojken Lako tregon formulën sesi do të zgjidhet fituesi

Shkruar nga Liberale
Festivali i 62-të i Këngës në RTSH, Bojken Lako tregon

RTSH ka zbuluar se fituesi i Festivalit të Këngës 62 do të zgjidhet nga juria dhe votimi i publikut.

Gjatë një interviste në RTSH 1, Bojken Lako, drejtor artistik i Festivalit të 62-të të Këngës, zbuloi se fituesi i festivalit të ardhshëm do të zgjidhet me 50% votim të jurisë dhe 50% votim publik.

Bojken Lako gjithashtu tregoi se në festivalin e sivjetshëm do të konkurrojnë 27 artistë; 13 artistë të afirmuar dhe 14 artistë të rinj.

Votimi publik u përdor për herë të parë në Festivalin e Këngës vitin e kaluar, ku një votë e vetme e publikut zgjodhi përfaqësuesin shqiptar për Eurovizion dhe një juri zgjodhi fituesin e përgjithshëm të festivalit. RTSH nuk ka konfirmuar ende nëse Festivali i Këngës do të përdoret si përzgjedhje e Eurovizionit dhe nëse fituesi i përgjithshëm i festivalit do të përfaqësojë Shqipërinë në Malmö.

Dorëzimet për Festivalin e Këngës mbyllen sot. Festivali i Këngës 62 pritet të zhvillohet në muajin dhjetor.  Shqipëria u përfaqësua nga Albina dhe Familjia Kelmendi me këngën “Duje” në Eurovision 2023. Ata dolën në vendin e 14-të, duke arritur në gjysmëfinalen e dytë si dhe u kualifikuan në vendin e 9-të me 83 pikë nga publiku; duke marrë 12 pikë nga pjesa tjetër e botës. Familja shqiptare në finalen e madhe të vitit 2023 doli në fund të garës e 22-ta me 76 pikë. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH