Aktualitet

Dy javë pas fillimit të luftës, ndihma humanitare hyn në Gaza

Shkruar nga Liberale
Dy javë pas fillimit të luftës, ndihma humanitare hyn në

Sipas pamjeve të transmetuara nga televizioni egjiptian, vendkalimi Rafah është i hapur për hyrjen e ndihmave humanitare në Rripin e Gazës nga Egjipti.

"Karvani i ndihmave që pritet të hyjë sot përfshin 20 kamionë që transportojnë ilaçe, furnizime mjekësore dhe një sasi të kufizuar ushqimi (mallra të konservuara), tha zyra e shtypit e Hamasit në një deklaratë.

Më herët, sipas Reuters, ambasada amerikane në Izrael tha se kufiri Gaza -Egjipt mund të hapet të shtunën, duke lënë të kuptohet se kjo do të bëhet me qëllim largimin e shtetasve të huaj.

Në një postim në mediat sociale, ambasada tha se kishte marrë informacion se kalimi Rafah do të hapej në orën 10:00. “Ne nuk e dimë se sa kohë do të mbetet e hapur që shtetasit e huaj të largohen nga Gaza”, shtoi ajo.

"Ne presim që shumë njerëz të përpiqen të kalojnë kufirin nëse ai hapet, dhe qytetarët amerikanë që përpiqen të hyjnë në Egjipt duhet të presin një mjedis potencialisht kaotik dhe të çrregullt në të dy anët e kalimit", tha ambasada në një deklaratë.

Rreth 175 kamionë që transportonin ilaçe, ushqime dhe ujë janë bllokuar në anën egjiptiane të vendkalimit Rafah, sipas agjencisë së lajmeve AFP.

Izraeli u kërkoi qytetarëve të tij në Egjipt dhe Jordani që të largohen nga ato vende "sa më shpejt të jetë e mundur për shkak të përkeqësimit të protestave anti-izraelite" .

Një paralajmërim përkatës, niveli 4 – që është më i larti – tashmë është lëshuar për Turqinë, ndërsa rekomandimi për Marokun është rishikuar në nivelin 3, me autoritetet që rekomandojnë që qytetarët izraelitë të mos e vizitojnë këtë vend./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH