Aktualitet

Video/Përplasja e ministrit me inxhinierin, Lleshaj: Mos përhap panik

Shkruar nga Liberale
Video/Përplasja e ministrit me inxhinierin, Lleshaj: Mos përhap panik

Një nga pallatet në qytetin e Lezhës ka pësuar dëmtime, por pas verifikimeve, ekspertët nuk kanë dalë në një përfundim konkret. Një pjesë thonë është e banueshme, e ndërsa disa të tjerë është e pabanueshme, ç’ka ka bërë që banorët të irritohen dhe të ndihen të pasigurt për të qëndruar brenda.

Ndërsa, i pranishëm në këtë diskutim ka qenë edhe ministri i brendshëm Sandër Lleshaj, i cili ka pasur një debat me tone të ashpra me drejtorin e urbanistikës në Bashki, Nik Leka, sipas së cilit ka përhapur panik tek banorët pa qenë i sigurt për atë çka flet.

Pjesë nga debati:   

Leka: Në katër anët e traut janë të çarë. Na duhet një ekspertizë më e specializuar…

Lleshaj: Ti je shefi i urbanistikës. Ti duhet të kesh shumë kujdes kur përhap panik tek banorët.

Leka: Nuk e kam thënë unë

Lleshaj: Kush e ka thënë

Leka: E ka thënë kryetari

Lleshaj: Po kryetari ça është, ça është

Leka: Në gjykimin tim ishte shumë e rrezikshme

Lleshaj: Kjo është xham e gjitha, asnjë xham nuk është thyer, bëni budalliqe kot

Leka: Situata nuk është e mirë

Lleshaj: Stop, kini kujdes. Kur i thua vetes inxhinier kujdes kur flet.

Tërmeti i 26 nëntorit rezultoi tragjik. 51 persona humbën jetën, 913 u plagosën, 47 u nxorrën gjallë nga rrënojat. 22 persona ende janë të shtruar në spitalin e Traumës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH