Aktualitet

Tërmeti i fuqishëm/ Pas Thumanës, Meta niset direkt për në Durrës

Shkruar nga Liberale
Tërmeti i fuqishëm/ Pas Thumanës, Meta niset direkt për

Presidenti Ilir Meta që nga Thumana është nisur drejt Durrësit, ku edhe aty situata paraqitet mjaft e rëndë pas tërmetit 6.3 ballë.

"Vendi ynë u godit nga një valë tërmetesh si asnjëherë më parë në errësirën e orëve të para të ditës së sotme! 

E rëndësishme të punohet me përkushtim e profesionalizëm për të shpëtuar çdo jetë njerëzore që ndodhet nën rrënojat e ndërtesave dhe të ndihmohen të plagosurit. E rëndësishme të evidentohen banorët që s’mund të kthehen në shtëpitë e tyre dhe që kanë nevojë për strehim.

Qeveria t'u kërkojë institucioneve ndërkombëtare ndihmë. Besoj se të gjithë qytetarët tanë do dinë ta përballojnë këtë fatkeqësi me solidaritet, kurajo dhe duke i'u gjendur pranë me çdo mënyrë vëllezërve dhe motrave tona më të dëmtuar", tha më herët Meta. /Gazeta Liberale

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH