Aktualitet

Ministri i Jashtëm estonez-homologut shqiptar: Estonia mbështet Shqipërinë, në rrugën e saj drejt BE-së

Shkruar nga Liberale

Ministri i Jashtëm estonez-homologut shqiptar: Estonia mbështet

Marrë nga Baltik Times

Ministri i Jashtëm i Estonisë Margus Tsahkna u takua me ministrin shqiptar për Evropën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani, të shtunën në Talin për të ofruar mbështetjen e Estonisë mbi anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

"Estonia është një mbështetëse e palëkundur e politikës së zgjerimit të Bashkimit Evropian," u citua Tsahkna të ketë thënë nga zëdhënësit e Ministrisë së Jashtme të Estonisë.

“Shqipëria ka plotësuar të gjitha kriteret për të ndërmarrë hapat e ardhshëm drejt anëtarësimit në BE”.

Diskutimi trajtoi gjithashtu situatën e sigurisë në Evropë dhe bashkëpunimin brenda NATO-s, duke përfshirë përpjekjet e përbashkëta për të kundërshtuar aktivitetet hibride dhe kibernetike të Rusisë në rajonin euroatlantik. Tsahkna falënderoi Shqipërinë për kontributin e saj në aftësitë e mbrojtjes kolektive.

Ndërsa diskutonte mbi agresionin e vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë, Tsahkna informoi homologun e tij shqiptar mbi projektligjin e sapo miratuar nga parlamenti estonez mbi përdorimin e aseteve të ngrira të Rusisë, i cili tani pret miratimin e Presidentit Alar Karis.

"Estonia ka qenë lider në këtë çështje, pasi na jep mundësi të përdorim asetet e ngrira të individëve dhe kompanive që kanë ndihmuar agresionin e Rusisë si parapagim për dëmet që Rusia i ka shkaktuar Ukrainës. Rusia duhet të paguajë për shkatërrimin që ka shkaktuar në Ukrainë”, tha ai.

Ata diskutuan gjithashtu marrëveshjen e Parlamentit Evropian për përdorimin e të ardhurave nga asetet e ngrira të Rusisë për t'i ofruar Ukrainës ndihmë ushtarake. Tsahkna lavdëroi më tej Shqipërinë për përafrimin me sanksionet e vendosura ndaj Rusisë.

"Të bashkuar, Perëndimi mund t'i tregojë Rusisë se agresioni nuk çon në fitore, por vetëm në izolim," shtoi ministri i jashtëm estonez.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH