Aktualitet

Shkrimtarja franceze fiton Çmimin Nobel në Letërsi

Shkruar nga Liberale

Autorja franceze Annie Ernaux u nderua të enjten me Çmimin Nobel në Letërsi "për guximin dhe mprehtësinë me të cilën ajo zbulon rrënjët dhe tjetërsimin e kujtesës personale".

Siç thuhet nga komiteti që përzgjodhi Annie Ernaux, shkrimtarja franceze beson në fuqinë çliruese të shkrimit me veprën e saj të shkruar në gjuhë të thjeshtë.

Autorja franceze Annie Ernaux ka fituar çmimin Nobel në letërsi, njoftuan organizatorët në Stokholm të enjten.

Ernaux ka shkruar një numër romanesh të njohura, shumë prej të cilave janë autobiografike. Libri i saj i parë, "Les armoires vides", u botua në frëngjisht në 1974 dhe në anglisht "Cleaned Out" në 1990. Vepra e saj e katërt, "La place" (1983) ose "A Man's Place" (1992), është më i njohur.

Çmimi Nobel në Letërsi u është dhënë 114 herë gjithsej 118 personave nga viti 1901 deri në vitin 2021.

Shtatë vitet që nuk u dhanë ishin 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 dhe 1943, vitet e dy Luftërave Botërore.

Fituesi i tyre më i ri ishte Rudyard Kipling, i cili u nderua me Çmimin Nobel për Letërsinë kur ishte 41 vjeç në 1907, ndërsa fituesi më i vjetër ishte 88-vjeçarja Doris Lessing, e cila u nderua me Çmimin Nobel për Letërsi në 2007.

Në total, çmimi Nobel për Letërsinë iu është dhënë 16 femrave, ndërsa shumica e çmimeve janë dhënë për shkrimtaret me origjinë evropiane./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH