Aktualitet

Pse nuk mund të konfirmohet historia me prerjen e kokave të 40 foshnjave nga Hamasi në Kfar Aza

Shkruar nga Liberale
Pse nuk mund të konfirmohet historia me prerjen e kokave të 40
Në orët e fundit, është përhapur lajmi se luftëtarët e Hamasit kanë prerë kokën e të paktën 40 të porsalindurve në komunitetin izraelit Kfar Aza, rreth pesë kilometra në lindje të Gazës, në jug të Izraelit. Lajmi u bë i ditur nga disa pjesëtarë të ushtrisë izraelite, të cilët ndërhynë në terren, si dhe nga disa gazetarë të shtypit ndërkombëtar, të ftuar për të dëshmuar për "krimet çnjerëzore të Hamasit". Sipas fanpage.it, duket se nuk është pikërisht kështu. Le të përpiqemi të sqarojmë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë. "Nënat, baballarët, fëmijët, familjet e reja të vrarë në shtretërit e tyre, në dhomën e tyre të ngrënies, në kopshtin e tyre," i tha BBC -së majori Itai Veruv i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit ndërsa trupat e tij kontrollonin shtëpitë për kufomat e grave. "Nuk është një luftë, nuk është një fushë beteje. Është një masakër ." Por le të vazhdojmë me radhë. I pari që dha lajmin për vrasjen e 200 civilëve izraelitë në atë që quhet kibbutz Kfar Aza, një komunitet i vogël bujqësor i përbërë nga rreth 750 njerëz, duke përfshirë 40 fëmijë të cilëve dyshohet se iu prenë koka, ishte një reporter nga I24, televizioni izraelit, një kanal satelitor dhe ndërkombëtar me bazë në portin e Jaffës . "Ka erë vdekjeje, kjo është ajo që mbetet nga një komunitet dikur i gjallë. Më shumë se 70 terroristë të armatosur e pushtuan atë, trupat e tyre ende shtrihen në tokë që e gjithë bota të shohë mizorinë e kryer nga këta terroristë të Hamasit," shkroi Nicole Zedek, e cila fotot i postoi edhe në llogarinë e saj X, dikur Twitter. Në artikullin e firmosur nga Zedek, përsëriten fjalët e gjeneralit Itai Veruv: "Është diçka që ne menduam se mund vetëm mund ta imagjinonim, nga historitë e gjyshërve tanë, për masakrat në Evropë. Ne nuk menduam se mund të shihnim disa skena përsëri sot. Unë kurrë nuk kam parë asgjë të tillë." Lajmi për prerjen e kokave të të paktën 40 fëmijëve në kibuc Kfar Aza u konfirmua edhe nga ambasadori izraelit në Itali, Alon Bar, i cili pa fotot që mbërrinin nga vendi i masakrës. Ai e bëri këtë në një intervistë për SkyTg24 . Më në fund, qeveria izraelite ndërhyri drejtpërdrejt, veçanërisht Ministria e Mbrojtjes, e cila konfirmoi për CNN se kishte gjetur kufomat e fëmijëve dhe të porsalindurve "me koka të prera" në kibutin e Kfar Aza. Disa orë më parë i njëjti transmetues amerikan kishte nënvizuar se nuk kishte mundur të verifikonte në mënyrë të pavarur raportet. Megjithatë, informacioni në lidhje me prerjen e kokave të fëmijëve - pavarësisht dëshmive të disa gazetarëve në vend dhe burimeve ushtarake - nuk ka gjetur konfirmim të mëtejshëm zyrtar nga ushtria izraelite. Një tjetër gazetar, Oren Ziv ka sqarua për revistën progresive +972 , me qendër në Tel Aviv, se çfarë ndodhi. "Unë po marr shumë pyetje në lidhje me raportet për prerjen e kokave të fëmijëve nga Hamasi që dolën pas turneut të gazetarëve në fshat. Asnjë dëshmi për këtë nuk u shfaq gjatë turneut, dhe as zëdhënësi i ushtrisë dhe as komandantët nuk përmendën incidente të tilla. Gjatë turneut, gazetarët patën mundësinë të flisnin me qindra ushtarë në terren pa mbikëqyrje nga ekipi i zëdhënësit të ushtrisë. Një gazetare e I24 tha se e kishte dëgjuar këtë lajm nga ushtarët. Ushtarët me të cilët fola dje në Kfar Aza nuk përmendën fëmijë me koka të prera. Zëdhënësi i ushtrisë tha: "Ne nuk mund të konfirmojmë për momentin... ne jemi të vetëdijshëm për aktet mizore që Hamasi është në gjendje të bëjë. Për fat të keq, Izraeli mund t'i përdorë këto pretendime të rreme si një pretekst për të intensifikuar bombardimet e tij në Gaza dhe për të justifikuar veprimet e tij si krime lufte", shpjegoi ai. Menjëherë më pas, agjencia turke Anadolou raportoi gjithashtu, duke cituar një zëdhënës të ushtrisë izraelite, se vetë ushtria nuk ka asnjë informacion që konfirmon faktin se Hamasi u kishte prerë kokat fëmijëve. Prandaj agjencia e lajmeve pyeti ushtrinë izraelite për lajmin dhe një zëdhënëse u përgjigj: "Ne e kemi parë lajmin, por nuk kemi ndonjë detaj apo konfirmim për këtë." Gazetari francez Samuel Forey, i cili shkruan për "Le Monde" dhe "Le Soir" , publikoi gjithashtu një përditësim mbi temën përsëri në X, pasi vizitoi fshatin. Duke këmbëngulur se nuk "minimizon mizoritë e kryera nga luftëtarët e Hamasit", ai tregon se nuk ka mundur të verifikojë prerjen e kokave të fëmijëve: "Dje isha në Kfar Aza. Askush nuk më tha për prerje kokash, aq më pak për fëmijë. Aq më pak për 40 fëmijë. Kontaktova me dy shërbime të urgjencës (të cilët dëshirojnë të mbeten anonimë, pasi subjekti është i ndjeshëm), të cilët kanë mbledhur disa trupa. Të dy thonë se nuk kanë qenë dëshmitarë të një abuzimi të tillë – pa thënë se nuk ekzistonte”. Së fundi, konfuzion për këtë çështje u bë edhe nga presidenti amerikan Joe Biden , i cili deklaroi pasditen e 11 tetorit se kishte parë disa video që shfaqnin prerjen e kokave të fëmijëve izraelitë gjatë një takimi me liderët hebrenj në Uashington. Fjalë të cilat, megjithatë, pas disa orësh u mohuan nga Shtëpia e Bardhë, e cila u detyrua t'i tërhiqte publikisht. Duke iu përgjigjur një gazetari të Washington Post, një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se komentet e Biden bazoheshin në raportet dhe pretendimet e qeverisë izraelite dhe raportet e shtypit lokal, "duke e bërë të qartë se zyrtarët amerikanë dhe presidenti nuk i kanë parë fotot dhe as nuk i kanë konfirmuar në mënyrë të pavarur raporte të tilla"./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH