Aktualitet

“Prisnin të martoheshin, tani u bashkuan përgjithmonë”, dy të rinjtë humbin jetën në aksidentin tragjik

Shkruar nga Liberale

“Sot janë dy vjet e dy muaj fejesë zyrtare me Rozën time të vogël, dashurinë time të bukur. Më në fund gjeta një të dashur të veçantë me një zemër të pamasë. Të dua përgjithmonë." Ishin këto fjalët e Alfredo Barbierit, të shkruara disa orë para aksidentit tragjik që këputi në mes jetën e gjashtë personave.

Me të ishte edhe vajza me të cilën ishte dashuruar dhe që donte të martohej vitin tjetër, trëndafili i tij i vogël. Alfi dhe Rosellina janë dy nga gjashtë viktimat e aksidentit. Në këto orë dhimbjeje janë shpërndarë disa mesazhe në rrjetet sociale, të cilat tregojnë pak nga historitë e viktimave.

“Kështu ka shkruar Alfi mbrëmë para udhëtimit me miqtë e tij nga Qendra 21. Këtu së bashku me Rozën e tij të vogël me të cilën donte të martohej vitin e ardhshëm. Tani ata janë bashkë, të bashkuar përgjithmonë”, thuhet në një postim.

Tashmë Riccione mban zi për viktimat e aksidentit: kryebashkiaku Daniela Angelini, së bashku me përfaqësuesit e policisë, pas aksidentit nxituan për të shprehur afërsinë me familjet e viktimave. "I gjithë qyteti, i mërzitur nga kjo tragjedi e tmerrshme, përqafoj familjet me dashuri dhe ngrohtësi," tha ai.

Aksidenti fatal ka ndodhur të premten në autostradën pranë San Donà di Piave. Ish-kryebashkiaku Pironi, vullnetar i Kooperativës Cuore21 Onlus, po shoqëronte pesë të rinjtë në një ngjarje në Friuli, kur furgoni me të cilin po udhëtonin u përplas me një kamion. Ata u nisën për në Carnia për të ilustruar disa projekte për të mbrojtur të rinjtë me sindromën Down. Nga përplasja e tmerrshme ka vetëm një të mbijetuar, i shtruar në spital në gjendje të rëndë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH