Arte

Pikëlluese/ Ndahet nga jeta artistja e madhe shqiptare

Shkruar nga Liberale
Pikëlluese/ Ndahet nga jeta artistja e madhe shqiptare

Një lajm pikëllues është konfirmuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë pasi është ndarë nga jeta në moshën 69-vjeçare një nga balerinat e para shqiptare të Baletit të Kosovës, Esma Mulla.

MKRS shkruan në rrjetin social  Facebook se populli shqiptar ka humbur një artiste të madhe që kontribuoi shumë në art e kulturë.

Njoftimi:

“Me pikëllim të thellë morëm lajmin se u nda nga jeta Esma Mulla, njëra prej balerinave të gjeneratës së parë të Kosovës.

Mulla ka qenë pjesë e Baletit në Kosovë qysh prej themelimit ndërsa me performancat e saj, ka shënuar kthesë jetike jo vetëm për baletin por për vrullin teatror dhe rritjen e vlerave kulturore në Kosovë.

Ka qenë e njohur për një mori rolesh dhe shfaqjesh si “Legjenda mbi ngadhënjimin“,“Vallja pranverore“, “Bolero dhe Shtrausiana“.

Sot humbëm një person me vlera të çmuara që kontribuoi pareshtur për artin e vallëzimit dhe teatrit në veçanti, por edhe për kulturën e vendit tonë në përgjithësi.

Ngushëllime familjes së Esma Mullës, miqve dhe komunitetit artistik!", njofton Ministria e Kulturës së Kosovës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH