Aktualitet

"Një tërmet i ri", 9 të vdekur, 20 mijë të evakuuar dhe shumë të zhdukur, vazhdon situata kritike në Itali

Shkruar nga Liberale
"Një tërmet i ri", 9 të vdekur, 20 mijë të

Nëntë të vdekur, mijëra të evakuuar dhe një numër i panjohur të zhdukurish. Masakra e shkaktuar nga moti i keq në Emilia Romagna u cilësua për të nëntën herë nga Presidenti i Rajonit Stefano Bonaccini si një "tërmet i ri", vetëm pak ditë pas përvjetorit të tërmetit të vitit 2012. Emilia Romagna u zgjua nën metra ujë dhe me dëshirën për t'u ngritur nga balta që pushton shtëpitë, rrugët, dyqanet dhe fabrikat. Pas përmbytjeve që kanë shpërfytyruar qytete dhe qyteza, ndërsa njerëzit frikësohen nga rrëshqitjet e dherave.

Ndërkohë, edhe pse sot nuk priten reshje të mëdha, alarmi i kuq është konfirmuar për përmbytje lumenjsh dhe rrëshqitje dheu në të gjithë Romagna-n, fushat e Bolonjës dhe Modenës, kodrat malore të Emilias qendrore dhe Bolonjës. Alarmi portokalli në fushën dhe bregdetin e Ferrarës. Dhe shkollat ​​ende të mbyllura. Ajo që sapo mbaroi ishte një natë tjetër shpëtimi dhe frike. Në Ravena, Bashkia u ka kërkuar banorëve të disa zonave që të ngjiten në katet e sipërme për shkak të përmbytjeve të reja.

Po ashtu ka ndërprerje të energjisë elektrike, linjat telefonike janë jashtë funksionit, si dhe ka probleme me linjat hekurudhore.

Përmbytjet shkatërruan qytete të tëra. Janë përmbytur 23 lumenj, ka pasur 280 rrëshqitje dheu dhe mbi 400 rrugë janë të bllokuara. Janë 41 komuna të prekura nga përmbytjet dhe mbi 20 mijë persona të zhvendosur kryesisht nga provincat e Bolonjës, Forlì-Cesena dhe Ravenna.

Realiteti tejkaloi parashikimet më të këqija: në disa zona ra më shumë shi në 36 orë se mesatarja për të gjithë muajin maj.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH