Aktualitet

Nis takimi mes Putin dhe Erdogan, në fokus të bisedimeve rikthimi i marrëveshjes së grurit

Shkruar nga Liberale
Nis takimi mes Putin dhe Erdogan, në fokus të bisedimeve rikthimi i

Presidenti Vladimir Putin i tha Tajip Erdoganit të Turqisë të hënën se Rusia ishte e hapur për diskutime rreth marrëveshjes së drithërave të Detit të Zi, një marrëveshje që ndihmoi më herët për të nxjerrë drithin e Ukrainës në treg dhe për të lehtësuar kështu një krizë globale ushqimore.

Rusia u largua nga marrëveshja në korrik - një vit pasi ajo u ndërmjetësua nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia - duke u ankuar se eksportet e saj të ushqimit dhe plehrave u përballën me pengesa dhe se nga ana tjetër drithi ukrainas po shkonte në vendet në nevojë.

Veç Erdogan, i cili më parë luajti një rol të rëndësishëm për të bindur Putin që t'i përmbahet marrëveshjes, edhe Kombet e Bashkuara po përpiqen ta bëjnë Putinin t’i kthehet marrëveshjes.

Duke folur në hapjen e takimit të tyre në vendpushimin e Detit të Zi të Soçit, Putin i tha Erdoganit se shpresonte se ata do të përfundonin bisedimet për një qendër të gazit natyror në Turqi.

"Unë e di që ju keni ndërmend të ngrini çështjen e marrëveshjes së grurit," i tha Putin Erdoganit. "Ne jemi të hapur për negociata për këtë çështje."

Erdogan tha se bota po priste lajme për çështjen e korridorit të grurit.

“Të gjithë presin se çfarë do të dalë nga takimi ynë sot”, tha ai. Besoj se mesazhi në konferencën për shtyp pas takimit do të jetë një hap i rëndësishëm për të gjithë botën, veçanërisht për vendet afrikane.

Marrëveshja kishte për qëllim marrjen e grurit nga Ukraina në tregjet botërore përmes Detit të Zi dhe lehtësimin e krizës globale të ushqimit që Kombet e Bashkuara thanë se ishte përkeqësuar nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt të vitit të kaluar.

Rusia dhe Ukraina janë dy nga prodhuesit kryesorë bujqësorë në botë, dhe lojtarët kryesorë në tregjet e grurit, elbit, misrit, farave të lulediellit dhe vajit të lulediellit.

Përpara bisedimeve me Erdogan, zyrtarët ukrainas thanë se Rusia nisi një sulm ajror gjatë natës në një nga portet kryesore të eksportit të grurit të Ukrainës.

Rumania mohoi një deklaratë të Ukrainës se dronët rusë ranë dhe shpërthyen në territorin e anëtarit të NATO-s.

Putin tha se Rusia mund t’i kthehet në marrëveshjen e grurit nëse Perëndimi përmbush një memorandum të veçantë të rënë dakord me Kombet e Bashkuara në të njëjtën kohë për të lehtësuar eksportet ruse të ushqimit dhe plehrave. Ndërsa eksportet ruse të ushqimit dhe plehrave nuk i nënshtrohen sanksioneve perëndimore të vendosura pas pushtimit rus të Ukrainës, Moska ka thënë se kufizimet në pagesa, logjistikë dhe sigurime kanë penguar dërgesat.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres tha të enjten se ai i kishte dërguar ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov "një grup propozimesh konkrete" që synojnë ringjalljen e marrëveshjes.

Një nga kërkesat kryesore të Moskës është që Banka Bujqësore Ruse të rilidhet me sistemin e pagesave ndërkombëtare SWIFT. BE-ja e ndërpreu atë në qershor 2022 si pjesë e sanksioneve gjithëpërfshirëse të vendosura në përgjigje të pushtimit.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, tha të shtunën se gjërat që nënkuptoheshin nga marrëveshja nuk ishin zbatuar herën e kaluar, pa specifikuar. Në raportin e tij mbi takimin e Erdoganit, televizioni shtetëror rus tha se premtimet e dhëna Rusisë duhet të zbatohen.

Rusia ka bllokuar portet ukrainase të Detit të Zi që kur pushtoi fqinjin e saj dhe kërcënoi se do t'i trajtojë të gjitha anijet si objektiva të mundshëm ushtarakë pas tërheqjes nga marrëveshja e mbështetur nga OKB-ja, e cila i lejoi Ukrainës të eksportonte prodhime prej dhjetëra milionë tonë metrikë.

Rusia ka diskutuar gjithashtu një iniciativë të Putinit për të furnizuar deri në 1 milion ton drithë ruse në Turqi me çmime të reduktuara për përpunim të mëvonshëm në fabrikat turke dhe për transport në vendet më në nevojë.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH