Aktualitet

Izraeli urdhëron 'rrethimin e plotë' të Gazës, ndërprerjen e ushqimit dhe energjisë elektrike dhe përgatitet për sulm tokësor 'brenda 48 orëve'

Shkruar nga Liberale
Izraeli urdhëron 'rrethimin e plotë' të Gazës,

Qindra njerëz që aktualisht po përpiqen të largohen nga Izraeli janë kapur nga raketat që kanë rënë pranë aeroportit kryesor të vendit, ndërsa regjistrohet dita e tretë e luftës.

Mbi 700 izraelitë janë vrarë që kur Hamasi nisi sulmin e tij në shkallë të gjerë gjatë fundjavës, thanë të hënën Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF), ndërsa 1200 njerëz të tjerë janë plagosur, shumë në gjendje kritike.

Aeroporti Ben Gurion, porta kryesore ndërkombëtare e Izraelit, ishte e mbushur me udhëtarë që përpiqeshin të largohen nga vendi të hënën.

Qindra udhëtarë të shqetësuar u panë me duart e tyre mbi kokë teksa vrisnin trurin se si të largoheshin nga Izraeli.

Izraeli po përdor fuqinë e tij të madhe ushtarake - përfshirë mijëra tanke, avionë luftarakë dhe trupa - për të zhdukur Hamasin pasi terroristët filluan një sulm të befasishëm që deri më tani ka vrarë 700 izraelitë.

Forcat izraelite deri më tani kanë përdorur forcat e tyre sulmuese prej 600 avionësh dhe 300 raketahedhës për të goditur pamëshirshëm Rripin e Gazës, me sulme ajrore dhe artileri duke shkatërruar 1000 objektiva që i përkisnin Hamasit dhe duke vrarë 560 palestinezë.

Sulmi nuk do të ndalet këtu, me 173,000 ushtarë të Izraelit, duke përfshirë 8,000 nga komandot e frikshme të elitës së këtij vendi, me qëllim për të vrarë terroristët e Hamasit, siç i quan Izraeli.

Ata tani po përgatiten të nisin një sulm masiv të koordinuar tokësor brenda '48 orëve të ardhshme' për të shkatërruar luftëtarët e Hamasit dhe infrastrukturën në Gaza që do të shohin luftime të ashpra në rrugë.

Trupat tokësore po tërhiqen nga arsenali i 300 tankeve ushtarake izraelite, përfshirë obusët vetëlëvizës, për të pastruar kufijtë jugorë dhe veriorë të vendit, për të gjetur sulmuesin e Hamasit dhe për të ruajtur të çarat në kufi. Fuqia ushtarake e Izraelit është shumë më e lartë se ajo e terroristëve të Hamasit, të cilët aktualisht posedojnë rreth 10,000 raketa që edhe ato ishin zotëruar ose ndërtuar në fshehtësi.

Veç 173,000 ushtarëve aktivë izraelitë, Izraeli ka hartuar sot një listë rekord me 300,000 rezervistë në përgjigje ndaj një sulmi shumë frontesh të Hamasit nga Gaza dhe "po shkon në ofensivë", tha zëdhënësi i ushtrisë izraelite. Video tregon qindra makina që u përkasin rezervistëve izraelitë të braktisur përgjatë rrugëve pranë një baze ushtarake pranë Gazës, pas sulmit të Hamasit.

Izraeli synon gjithashtu të shpëtojë qindra izraelitë që janë marrë peng.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kanë thënë se duan të heqin plotësisht qafe pushtetin e Hamasit që qeveris në Palestinë, pas asaj që është përshkruar si "dita më e keqe në histori" e vendit me numrin e të vrarëve izraelitë që pritet të rritet më tej.

Qindra palestinezë, përfshirë fëmijë, janë vrarë gjithashtu dhe ndërtesat janë kthyer në rrënoja pasi Izraeli filloi sulmin e tij vdekjeprurës hakmarrës.  Sulmet ajrore izraelite deri më tani kanë vrarë 500 njerëz dhe kanë rrafshuar pjesën më të madhe të qytetit të Beit Hanoun në cepin verilindor të enklavës palestineze, të cilin terroristët e Hamasit e kishin përdorur si terren për sulmet e tyre.

Në një deklaratë, Forcat Ajrore izraelite thanë se hodhën rreth 2,000 municione dhe më shumë se 1,000 ton bomba në Gaza teksa synonin mbi 10,000 objektiva në Gaza në 20 orët e fundit.  Midis objektivave ishin tre raketahedhës të drejtuara në Izrael, një xhami ku vepronin militantët dhe 21 ndërtesa të larta që i shërbenin aktivitetit militant.

Por edhe palestinezët po përgatiten për një ofensivë të një shkalle të paprecedentë në enklavën e vogël e të mbushur me njerëz, për të cilat ata kanë frikë se do t'i lënë të mbijetuarit të varfër, pa shtëpi, ujë, energji elektrike, spitale apo ushqim.

'Nuk ka nevojë për shumë diskutim. Izraeli pësoi humbjen më të madhe në historinë e tij, kështu që ju mund të imagjinoni se çfarë do të bëjë”, tha një banor i Beit Hanoun në kufirin verilindor të Gazës me Izraelin. “Unë e nxora familjen time në lindje të diellit dhe dhjetëra familje të tjera bënë të njëjtën gjë. Shumë prej nesh morën telefonata, mesazhe audio nga oficerët e sigurisë izraelite që na thoshin të largoheshim sepse ata do të veprojnë atje”, tha ai. Familjet filluan të grumbullonin ushqime sapo filloi sulmi i së shtunës, por kanë frikë se pavarësisht garancive të Hamasit, furnizimet do të mbarojnë. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH