Aktualitet

Goditet banda shqiptare në Gjermani, zbulohet kanabis me vlerë një milion euro

Shkruar nga Liberale
Goditet banda shqiptare në Gjermani, zbulohet kanabis me vlerë

Zyrtarët e doganave dhe oficerët e policisë së Berlinit kanë arrestuar pesë shqiptarë, anëtarë të një bande droge. Ata akuzohen se kanë kontrabanduar 136 kilogramë marijuanë në Gjermani me vlerë rreth një milion euro.

Sipas “Berliner Zeitung”, hetuesit e Grupit të Përbashkët të Hetimit për Narkotikët kanë ndërmarrë veprime pasditen e së premtes së kaluar. Sipas hetuesve, burrat shqiptarë të moshës 50, 40, 38, 27 dhe 22 vjeç donin të ngarkonin bimë kanabisi pranë një magazine në Velten në veri të Berlinit dhe t’i përgatisnin për rishitje.

Autorët me sa duket ndiheshin mjaft të sigurt prej kohësh. Megjithatë, hetuesit nga dogana dhe policia kishin vëzhguar prej kohësh bandën dhe përgjonin telefonat e tyre, ndër të tjera. Kur kamioni Mercedes i drejtuar nga 50-vjeçari u ngjit në pronë, katër burrat e tjerë që prisnin aty filluan të shkarkojnë drogën nga rimorkio në një VW Caddy. Policët e kapën atë në atë moment.

Zyrtarët konfiskuan 32,990 euro para, që besohet se kanë ardhur nga shitja e drogave të tjera. Një gjykatës lëshoi ​​urdhra arresti për të pesë burrat. Sipas raportimeve, policia është në kërkim të anëtarëve të tjerë të bandës ndërkombëtare.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH