Aktualitet

Detajet e marrëveshjes/ Britania e Madhe do t'i paguajë Shqipërisë 5 milionë Euro në vit për të rimarrë të burgosurit më të rrezikshëm

Shkruar nga Liberale
Detajet e marrëveshjes/ Britania e Madhe do t'i paguajë

Britania do t'i paguajë Shqipërisë të paktën 5 milionë Euro në vit për të marrë 200 nga të burgosurit e saj më të rrezikshëm, sipas një marrëveshjeje të ratifikuar këtë javë.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do t'i japë Shqipërisë 5 milionë euro për të paguar për rinovimin e burgjeve, sigurinë shtesë, punëtoritë, pajisjet e rehabilitimit dhe trajnimin e rojeve. Kjo vlen mbi 36.5 euro në ditë për të burgosur për të gjithë kohëzgjatjen e dënimit të tyre, që Ministria e Drejtësisë vlerëson se do të kushtojë 5 milionë Euro në vit.

Do të ketë një grup të përbashkët mbikëqyrës për të parandaluar keqtrajtimin e të burgosurve. Qeveria shqiptare do të hartojë një raport vjetor për të burgosurit dhe kushtet e tyre, ndërsa qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të ruajë të drejtën për të kryer kontrolle fizike.

Çdo vend mund ta përfundojë marrëveshjen me njoftim me shkrim dy muaj.

Detajet gjenden në një dokument zyrtar, të publikuar nga The Telegraph.

Mes 200 të transferuarve janë 17 të burgosur të përjetshëm, përfshirë Koci Selamaj, 36 vjeç, vrasësi i mësueses Sabina Nessa , 28 vjeç. Ai u burgos për të paktën 36 vjet për torturimin dhe mbytjen e saj për vdekje, në një park, në juglindje të Londrës. Ai ka vuajtur deri më tani vetëm dy vjet, që do të thotë që Britania e Madhe do t'i paguajë Shqipërisë 400,000 Euro për shpenzimet e burgut, për 34 vitet e mbetura të dënimit të tij. Ministria e Drejtësisë (MD) tha se marrëveshja do të kursente paratë e taksapaguesve britanikë, sepse kushton gati 45,000 Euro në vit për të strehuar një të burgosur në Angli dhe Uells. Kjo do të ishte e barabartë me rreth 2.2 milionë Euro për Selamajn.

Qeveria britanike ka kërkuar garanci se të drejtat e njeriut të të burgosurve shqiptarë. Sipas një marrëveshjeje të veçantë, kriminelët shqiptarë gjithashtu do të lirohen deri në një vit më herët dhe do t'u jepen grante prej 1500 paund risistemimi nëse pranojnë të deportohen dhe të mos kthehen më në Mbretërine e Bashkuar.

Largimi i tyre do të ndihmojë në zbutjen e krizës mbi mbipopullimin e burgjeve në Britani, e cila ka detyruar MD-në të mbajë shkelësit në qelitë e policisë dhe të lejojë lirimin e parakohshëm të qindra shkelësve nën shtetrrethimin e paraburgimit.

Erlin Hasa, 35 vjeç, i cili u burgos për vrasjen e një babai 43-vjeçar duke e goditur me thikë 62 herë në një rrugë të Birminghamit, është një nga 15 vrasësit që do të largohen për të vuajtur dekadat e mbetura të dënimit në burgjet shqiptare.  200 kriminelët shqiptarë që do të rikthehen përfshijnë edhe tetë përdhunues. /Liberale.al/

Në Foto/ Koci Selamaj, 36 vjeç, vrasësi i mësueses Sabina Nessa

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH