Aktualitet

Berlusconi sulm ndaj Kievit, këshilltar i presidentit ukrainas: Agjitator pro Putinit, fjalët e tij dëmtojnë Italinë

Shkruar nga Liberale
Berlusconi sulm ndaj Kievit, këshilltar i presidentit ukrainas: Agjitator

Mykhailo Podolyak, këshilltar i presidentit ukrainas Zelensky , komentoi për La Repubblica deklaratat e djeshme të liderit të Forza Italia.

“Berlusconi është një agjitator “VIP”, që vepron në kuadër të propagandës ruse. Ai tregton reputacionin e Italisë për miqësinë e tij me Putinin. Fjalët e tij janë të dëmshme për Italinë”, tha Podolyak. “Hiqni maskën dhe thoni publikisht se jeni në favor të gjenocidit të popullit ukrainas”, shtoi ai.

Cav ishte kthyer për të sulmuar Volodymyr Zelensky. Por këtë herë në kritikat ai e tërhoqi zvarrë edhe kryeministrin Giorgia Meloni nga java delikate e takimeve me liderët e tjerë europianë. Dhe kështu ushqen përplasjen në shumicën e saj në ditën e zgjedhjeve rajonale.

Lideri i Forza Italia u shpreh shumë i ashpër ndaj presidentit ukrainas. “Mjaftonte që ai të ndalonte sulmin ndaj dy republikave autonome të Donbas dhe kjo nuk do të kishte ndodhur. Kështu që e gjykoj sjelljen e këtij zotërie shumë, shumë negativisht”.

Fjalët me të cilat ai thyen heshtjen zgjedhore. Përveç kësaj, duke u larguar nga qendra e votimit për Lombardinë, ai distancohet haptazi nga kreu i qeverisë, Giorgia Meloni. - “Po të kisha qenë kryeministër, nuk do të kisha shkuar kurrë të flisja me Zelenskyn”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH