Aktualitet

Zv.ministri Kadia flet nga Shkupi: Shqipëria me rritjen më të lartë ekonomike në rajon

Shkruar nga Liberale
Zv.ministri Kadia flet nga Shkupi: Shqipëria me rritjen më të

Zëvendësministri i Financave, Besart Kadia, ndodhet në Shkup, ku po merr pjesë në Forumin “Rimëkëmbja pas Covid-ti”.

Në një lidhje me “Skype” për “News24”, nga Shkupi, zv.ministri Kadia foli për rëndësinë e këtij forumi, teksa u shpreh se vendet e rajonit marrin eksperiencat e njëri-tjetrit për menaxhimin e situatës nga pandemia e koronavirusit.

Sipas tij, nga të dhënat e deritanishme, rezulton se Shqipëria e ka menaxhuar mirë situatën dhe ka një rimëkëmbje ekonomike me 5.5%, që është më e lartë se vendet e rajonit.

“Është forumi i dytë pas Prespës. Jemi gjithë kohës në frymën e sfidave të përbashkëta që ka Ballkani/. Ministria e Financave të Maqedonisë kanë vendosur të krijojë një platformë për të diskutuar me të gjithë aktorët se çfarë është eksperienca më e mirë. Është nga ato forumet në kohët e vështira ekonomike, për të krijuar një mënyrë për t’i bërë ballë botës pas Covid-it. Sfidat janë shumë të ngjashme për të çdo vend të Ballkanit. Nëse kemi probleme me mbylljen apo moskontrollimin e Covid-it, do të kemi probleme në financat e vendit, papunësinë, etj. Shqipëria deri tani e ka menaxhuar mirë, ka një rimëkëmbje 5.5%, që është më e lartë se vendet e rajonit, apo dhe vetë Maqedonia. Ne jemi ekonomi të vogla, sfidat janë të përbashkëta, ndaj dhe ndërveprimi apo lëvizja e lirë e njerëzve dhe mallrave është ajo që duhet të ecë përpara. Ne jemi në situatë jashtëzakonisht pozitive, referuar të dhënave. Sa i përket nivelit të kredive të këqija, Shqipëria i ka në ulje ndryshe nga vendet e tjera të rajonit. Të ardhurat në buxhetin e shtetit janë më të larta. Duke parë këto, Shqipëria ka një rritje të ekonomisë mbi pritshmërinë”, tha Kadia, duke shtuar se “Forumi zgjat dy ditë. Është një ide që shërben edhe për Shqipërinë, pasi merr eksperiencën e vendeve të rajonit, për të marrë idetë më të mira për menaxhimin e situatës. Asnjë shtet nuk di çfarë të bëjë. Ka shumë pikëpyetje për këtë situatë, ndaj dhe eksperienca shtesë ndihmon”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH