Aktualitet

Të pabanueshme nga tërmeti, shemben 7 pallate në Laç

Shkruar nga Liberale
Të pabanueshme nga tërmeti, shemben 7 pallate në Laç

Në qytetin e Laçit është vendosur nga inxhinierët të shemben 7 nga pallatet e shpallura të pabanueshëm, për shkak të tërmetit të 26 nëntorit. Kryetarja e Bashkisë Kurbin, Majlinda Cara tha se procesi vijon pa pushim dhe se shumë shpejt godinat e rrezikshme, do të shemben.

Sa i përket banorëve që jetonin në pallatet që po shemben, një pjesë e tyre janë sistemuar në hotelet e Shëngjinit, ndërsa për pjesën tjetër po jepen bonueset e qirasë.

Mbi 300 banesa janë dëmtuar në zonat rurale, ku për pjesën më të madhe të tyre janë vendosur çadra dimërore pasi nuk mund të largohen për shkak të bagëtisë.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH