Aktualitet

Meta për raportin e Freedom House: Drejtësia në shërbim të politikës

Shkruar nga Liberale
Meta për raportin e Freedom House: Drejtësia në shërbim

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish lidhur me konstatimet e Raportit të Freedom House.

“Standardet e drejtësisë janë të lidhura ngushtësisht me standardet e demokracisë. Ndaj ky shqetësim i veçantë në raportin e “Freedom House” meriton reflektim të thelluar.”, shkruan Meta në një postim në facebook, ku ndan pjesë të raportit.

Postimi i Metës:

DREJTËSIA NË SHËRBIM TË POLITIKËS

Ligji është një shpatë me dy tehe. Në autokraci, është arma kryesore politike e atyre që janë në pushtet, e përdorur për të heshtur kundërshtimin, për të penguar konkurrencën dhe nëse gjithçka tjetër dështon, për të dërguar kritikët në burg. Megjithatë, në vendet demokratike, ligji i udhëhequr nga gjyqtarë të pavarur shërben pikërisht për qëllimin e kundërt. Është mbrojtja e fundit kundër shtrirjes së ekzekutivit dhe garancia kryesore që ata që janë në pakicën politike mund të vazhdojnë të ushtrojnë të drejtat e tyre, të flasin për problemet e qeverisjes dhe në fund të fundit të fitojnë pushtetin përmes zgjedhjeve. /Gazeta Liberale

https://www.facebook.com/1477517792294489/posts/2985210544858532/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH