Sport

Paulo Dybala në radarin e gjigandëve evropianë

Shkruar nga Liberale

Paulo Dybala në radarin e gjigandëve  evropianë

Sulmuesi i Romës, Paulo Dybala ka përfunduar në radarin e klubeve të mëdha evropiane, si Barcelona dhe Chelsea.

Barcelona ka sjellë 10 nënshkrime të ndryshme të lojtarëve të lirë në tre vitet e fundit, dhe në përgjithësi janë të pritur të ndjekin këtë politikë edhe më tutje.

Këtë sezon nuk ka ndodhur, por padyshim që ata do të jenë ende në gjueti për pazare këtë verë duke pasur parasysh krizën e tyre financiare. Një nga pazaret e verës mund të jetë edhe Paulo Dybala.

Yllit argjentinas i skadon kontrata verën e ardhshme dhe thuhet se ka një klauzolë lirimi prej 12 milionë euro për klubet jashtë Serie A.

Roma është e prirur të negociojë një marrëveshje të re me një nga lojtarët e tyre kryesor, por nuk është çudi që skuadrat e tjera janë të interesuara në të.

Më parë Barcelona ishte lidhur me Dybalan, por nuk janë klubi i vetëm që duan yllin e Romës.

Gazetari Rudy Galleti ka konfirmuar që atëherë se Barcelona ka mbledhur disa informacione për 30-vjeçarin, ashtu si edhe Chelsea.

Nëse Barcelona ruan strategjinë e saj të zakonshme për të luajtur me tre sulmues, Dybala duket ndoshta përshtatja më e natyrshme, duke pasur parasysh se ai priret të luajë më mirë pas sulmuesit.

Ai mund të largohet nga krahu i djathtë, por ky është pozicioni për të cilin Lamine Yamal duket i gatshëm të konkurrojë.

Në rast se Raphinha ose Ferran Torres largohen, atëherë ndoshta një marrëveshje me çmim të ulët për Dybala do të kishte më shumë kuptim.

Poll
SHQIPENGLISH