Aktualitet

KFOR: Po shtojmë praninë e forcave në veri të Kosovës

Shkruar nga Liberale
KFOR: Po shtojmë praninë e forcave në veri të Kosovës

KFOR-i po shton praninë dhe aktivitetin e tij në veri të Kosovës pas sulmit terrorist një javë më parë, ku mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku. Lajmi u konfirmua nga zyrtarë të KFOR-it në një përgjigje për RTV21.

”Në dritën e zhvillimeve të fundit, KFOR-i po shton gjithashtu praninë dhe aktivitetin e tij në veri të Kosovës”, thuhet në përgjigjen e KFOR-it. Sipas KFOR-it, qëllimi është ruajtja e një mjedisi të sigurtë dhe liria e lëvizjes për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë. ”Vendimi vjen pas sulmit të dhunshëm ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator dhe rritjes së tensioneve në rajon. Ky është një hap i kujdesshëm për të siguruar që KFOR-i ka forcat, aftësitë dhe fleksibilitetin e nevojshëm për të përmbushur mandatin e tij të OKB-së për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë. KFOR-i do të vazhdojë të veprojë në mënyrë të paanshme për të mirën e sigurisë në Kosovë dhe në rajon. KFOR-i do të vazhdojë të rregullojë qëndrimin e tij, sipas nevojës”, thuhet më tej në përgjigjen e KFOR-it.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH