Aktualitet

Drama përndiqte prej kohësh familjen, zjarri iu mori jetën 3 vëllezërve, njëri prej tyre vuante nga autizmi

Shkruar nga Liberale
Drama përndiqte prej kohësh familjen, zjarri iu mori jetën 3

Në një video live në Facebook më 4 tetor, ankesa e Vitaliano Corasanitit, babait të tre vëllezërve që vdiqën ditët e fundit pas zjarrit që shkatërroi shtëpinë e tyre në Catanzaro: “Djali im autik nuk po kalon mirë. Muzika nuk ndryshon kurrë për ne”.

"Institucionet na kanë braktisur. Lojtarët ndryshojnë, por për ne muzika është gjithmonë e njëjta". Kështu deklaronte Vitaliano Corasaniti, babai i tre vëllezërve që vdiqën ditët e fundit pas zjarrit që shkatërroi shtëpinë e tyre në Catanzaro.

Videoja u publikua më 4 tetor në faqen e Facebook-ut, dy javë para se të ndodhte tragjedia.

Saverio është një nga tre djemtë që vdiqën në banesë. Ai ishte 22 vjeç dhe vuante nga autizmi. Babai e kishte hapur këtë faqe në rrjetet sociale për të ndërgjegjësuar publikun për vështirësitë që haste çdo ditë i dashuri i tij. Në transmetimin e fundit live, Vitaliano foli për pasojat e uljes së barnave të vendosura me mjekun, por edhe për faktin se familja e tij mbeti krejtësisht vetëm.

"Kemi kohë që nuk bëjmë video live sepse nuk ishte koha e mirë", thotë Vitaliano në video. "Kjo është jeta jonë. Lojtarët në politikë ndryshojnë por muzika këtu është gjithmonë e njëjta. Ata bëjnë gjithmonë premtime false mbi supet e shumicës së njerëzve të dobët. Nga komuna e Catanzaro ka vetëm premtime propagande, madje kanë punësuar super teknikë. Ky është realiteti i trishtë".

Saverio vdiq bashkë me dy vëllezërit e tij, Aldo Pio (15) dhe Mattia Carlo (12), në zjarrin që përpiu apartamentin në të cilin jetonte familja në lagjen Pistoia. Ata ishin në pallatin e ndërtuar nga Aterp për pesë vjet. Në vitin 2016, ata u detyruan të largoheshin nga banesa ku jetonin jo shumë larg asaj ku ndodhi tragjedia.

Babai i tij Vitaliano, gruaja e tij Rita dhe dy fëmijë të tjerë, mes të cilëve një 12-vjeçar, u transferua në një spital në Napoli dhe vazhdojnë të luftojnë për jetën. Hetuesit kanë përjashtuar se flakët mund të jenë shkaktuar nga rrjedhje gazi dhe prokurori ka hapur hetimin për vrasje./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH