Aktualitet

7 herë si muzikant në festivalin e Gjirokastrës, 74-vjeçari: Sot pa shtëpi dhe pa pension

Shkruar nga Liberale
7 herë si muzikant në festivalin e Gjirokastrës,

Në rininë e tij ishte i apasionuar pas muzikës, madje ishte disa herë pjesëmarrës në festivalin e këngës në qytetin e lindjes.

“Punëtor në fermë kooperativë, tani mbaroi filmi. Muzikant kam qenë, 7 herë në festival në Gjirokastër”,  tregon 74-vjeçari.

Rasim Maksuti është 74 vjeç dhe jeton në periferi të Vlorës. 7 vite më parë ai humbi bashkëshorten dhe sot jeton i vetëm, pa asnjë përkrahje.

Shtëpia ku banon, vetëm e tillë s’mund të quhet. Pa asnjë të ardhur dhe në pamundësi për të përballuar jetën, duket sikur i moshuari është dorëzuar përballë fatit që i ka rezervuar jeta.

“Kam batanijen, pa zjarr, pa drita, m’i prenë, se s’i paguaj dot . Ndihmë nga shteti, po më ndihmuan mirë po s’më ndihmuan të vdes”, thotë i moshuari.

Pa pension e pa familje, Maksuti nuk ka shpresë se do të shohë ditë të bardha në jetën e tij.

Në qarkun e Vlorës jetojnë një numër i madh i komuniteti rom. Shumica e tyre janë të papunësuar dhe jetojnë në varfri të plotë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH