Aktualitet

Zelensky: Rusia mund të sulmojë vende të tjera nëse Ukraina humbet

Shkruar nga Liberale
Zelensky: Rusia mund të sulmojë vende të tjera nëse Ukraina

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar liderët evropianë se Rusia mund të plotësojë ushtrinë e saj dhe të sulmojë vende të tjera brenda disa viteve të ardhshme nëse mbështetja për Kievin zbehet.

Në një samit të Komunitetit Politik Evropian në Spanjë, Zelensky theksoi gjithashtu kërcënimin e vazhdueshëm kundër civilëve në vendin e tij, duke përshkruar se si fëmijët ukrainas në qytetin Kharkiv nuk mund të ndjekin shkollën për shkak të sulmeve ajrore.

Disa po ndjekin mësimet në stacionet e nëndheshme, tha ai.

“Derisa të ketë një sistem plotësisht efektiv të mbrojtjes ajrore, fëmijët nuk mund të ndjekin shkollën,” u shpreh ai në samitin në Granada.

Zelenskyy tha se Evropa mund të parandalojë që ushtria ruse të godasë këdo tjetër në kontinent duke vazhduar mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH