Economicus

Një burrë qëndroi i infektuar me Covid më shumë se 400 ditë, si e shpjegojnë studiuesit

Shkruar nga Liberale
Një burrë qëndroi i infektuar me Covid më shumë se 400

Një burrë 59-vjeçar, i cili u infektua me Covid-19 në dhjetor 2020 mbeti pozitiv për 411 ditë përpara se të shërohej nga terapia me antitrupa monoklonale. Rasti i tij u përshkrua nga një ekip studiuesish në Mbretërinë e Bashkuar në një raport të sapo botuar në revistën shkencore Clinical Infectious Diseases.

Burri, shpjeguan studiuesit, kishte një sistem imunitar të dobësuar pas një transplanti të veshkave dhe, megjithëse simptomat e sëmundjes ishin zhdukur, ai vazhdoi të rezultojë pozitiv deri në janar 2022. Analizat gjenetike të virusit treguan se infeksioni ishte shkaktuar nga virusi forma B.1.177.18, një nga variantet më të hershme të Sars-Co-2, menjëherë pas versionit origjinal të Wuhan, por me mutacione të shumta që u zhvilluan më pas.

“Kur shikuam virusin e tij, ishte diçka që kishte ekzistuar për një kohë të gjatë, shumë përpara Omicron, shumë kohë përpara Delta dhe madje edhe përpara Alpha. Pra, ishte një nga ato variantet më të vjetra dhe më të hershme të fillimit të pandemisë”, thanë studiuesit.

Dr. Luke Blagdon Snell dhe kolegët nga Guy's dhe St Thomas' NHS Foundation Trust në Londër dhe King's College London, paraqitën detaje të këtij dhe pesë rasteve të tjera të vazhdueshme me Covid në prill 2022 në Kongres. Mikrobiologjia Klinike Evropiane dhe Sëmundjet Infektive (ECCMID) në Lisbonë, Portugali, duke përfshirë detajet e rastit më të gjatë Covid të regjistruar, 505 ditë në një pacient që nuk mbijetoi. Për këto raste të tjera, studiuesit shpjeguan detajet e sekuencës gjenomike dhe mutacioneve të fituara nga virusi, duke i lejuar mjekët të zgjedhin terapinë e duhur.

Në kohën e kongresit të ECCMID, 59-vjeçari tashmë i kuruar kishte përfunduar trajtimin me kombinimin e antitrupave neutralizues casirivimab / imdevimab (i njohur edhe si Regeneron), por ekipi mjekësor ishte ende duke kryer teste përcjellëse për të verifikuar përparimin e tij. “Pacienti pozitiv për 411 ditë mbetet i qëndrueshëm dhe i shëndetshëm", tha Dr. Snell. Ky është një nga rastet më të gjata të njohura me Covid, së bashku me pacientin që qëndroi i infektuar për 505 ditë”.

Studiuesit planifikojnë të paraqesin më shumë detaje mbi këtë dhe raste të tjera të infeksionit të vazhdueshëm në Kongresin ECCMID të vitit të ardhshëm në Kopenhagë, Danimarkë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH