Aktualitet

Ndihmoi në arritjen e paqes mes Kosovës dhe Serbisë, ndahet nga jeta Martti Ahtisaari, fitues i çmimit Nobel për Paqe

Shkruar nga Liberale
Ndihmoi në arritjen e paqes mes Kosovës dhe Serbisë, ndahet nga

Ka ndërruar jetë këtë të hënë Martti Ahtisaari, ish-presidenti i Finlandës dhe ndërmjetësi global i paqes, i nderuar me Çmimin Nobel për Paqen në vitin 2008 për punën e tij për zgjidhjen e konflikteve ndërkombëtare. Ai ishte 86-vjeç.

Fondacioni që ai krijoi për parandalimin dhe zgjidhjen e konflikteve të dhunshme tha se ishte “thellësisht i pikëlluar nga humbja e themeluesit dhe kryetarit të bordit të tij”.

Në vitin 2021, u njoftua se Ahtisaari kishte sëmundje të avancuar të Alzheimerit.

Ahtisaari ndihmoi në arritjen e marrëveshjeve të paqes në lidhje me tërheqjen e Serbisë nga Kosova në fund të viteve 1990, përpjekjen e Namibisë për pavarësi në vitet 1980 dhe autonominë për provincën Aceh në Indonezi në 2005. Ai ishte gjithashtu i përfshirë në procesin e paqes në Irlandën e Veriut në fund të viteve 1990, duke u ngarkuar me monitorimin e procesit të çarmatimit të grupit terrorist IRA.

Kur Komiteti Norvegjez i Nobelit të Paqes zgjodhi Ahtisaarin në tetor 2008, ai e citoi atë "për përpjekjet e tij të rëndësishme, në disa kontinente dhe për më shumë se tre dekada, për të zgjidhur konfliktet ndërkombëtare".

Ahtisaari, i cili ishte president i vendit nordik për një mandat gjashtëvjeçar - 1994 deri në 2000 - më vonë themeloi Iniciativën e Menaxhimit të Krizave me bazë në Helsinki, që synonte parandalimin dhe zgjidhjen e konflikteve të dhunshme përmes dialogut dhe ndërmjetësimit joformal./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH