Aktualitet

"MEK nuk iu përmbajt marrëveshjes", Ministria e Brendshme reagon pas aksionit të policisë te kampi në Manzë

Shkruar nga Liberale
"MEK nuk iu përmbajt marrëveshjes", Ministria e Brendshme

Ministria e Brendshme ka reaguar në lidhje me tensionet dhe konfliktet e krijuara sot në kampin Ashraf në Manzë të Durrësit.

Ministria thotë se operacioni është në zbatim të urdhrit të SPAK, ndërsa bëhet e ditur se MEK nuk iu përmbajt marrëveshjes dhe se brenda kampit bënë rezistencë. Po ashtu ministria e Brendshme tha se asnjë person nuk ka humbur jetën gjatë kontrollit në fjalë.

REAGIMI I MINISTRISË SË BRENDSHME

Operacioni i sotëm i Policisë së Shtetit në vendqëndrimin e MEK në Manëz të Durrësit është në zbatim të plotë të urdhrit të SPAK dhe vendimit të Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Vendimi i Gjykatës është pasojë e veprimeve që bien haptazi ndesh me marrëveshjen dhe angazhimet e marra nga grupimi MEK prej vitit 2014 kur u vendosën në Shqipëri vetëm për qëllime humanitare. Fatkeqësisht ky grupim nuk iu është përmbajtur këtyre angazhimeve duke thyer marrëveshjen. Ndërhyrja e Policisë së Shtetit ka qenë konform ligjit dhe në zbatim korrekt të procedurave që kërkojnë operacione të tilla. Veprimet e Policisë së Shtetit për zbatimin e ligjit janë kryer si në çdo pjesë tjetër të territorit të Republikës së Shqipërisë.

Fatkeqësisht brenda kampit ka pasur rezistencë ndaj kryerjes së punës së Policisë së Shtetit, çka bie ndesh me kuadrin procedural të zbatimit të ligjit. Bazuar në të dhënat e Policisë së Shtetit, gjatë operacionit nuk ka pasur humbje jete dhe as të lënduar. Për çdo pretendim për humbje jete në spitalin e vendqëndrimit të tyre po bëhen të gjitha verifikimet proceduriale.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH