Aktualitet

Marrëveshja e re iu jep fund tensioneve, Sunac dhe Von der Leyen shtrëngojnë duart për Irlandën e Veriut

Shkruar nga Liberale
Marrëveshja e re iu jep fund tensioneve, Sunac dhe Von der Leyen

Marrëveshja e Irlandës së Veriut hap "një kapitull të ri" në marrëdhëniet e Londrës me Bashkimin Evropian, tha Rishi Sunak gjatë një konference të përbashkët shtypi me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen pas takimit të tyre në Londër për të finalizuar kushtet e marrëveshjes.

Kryeministri britanik Rishi Sunak ka mirëpritur "një kapitull të ri" në marrëdhëniet midis Londrës dhe Bashkimit Evropian pasi u arrit një marrëveshje për një amendament pas Brexit për marrëveshjet e Irlandës së Veriut pas muajsh tensioni. "Është fillimi i një kapitulli të ri në marrëdhëniet tona," tha Rishi Sunak duke njoftuar marrëveshjen gjatë një konference të përbashkët shtypi me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në Windsor.

Marrëveshja e re midis Britanisë dhe Bashkimit Evropian do të funksionojë për të gjithë, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen gjatë një konference të përbashkët për shtyp me kryeministrin britanik Rishi Sunak. Marrëveshja Windsor "respekton dhe mbron të dy tregjet tona", shtoi presidentja e Komisionit.

Gjykata e Drejtësisë së Bashkimit Evropian do të ketë fjalën e fundit për ligjin e BE-së dhe çështjet e tregut të vetëm, tha ajo më tej. Nga ana e tij, kryeministri britanik vuri në dukje faktin se Stormont, parlamenti i Irlandës së Veriut, do të ketë aftësinë për të vënë veton ndaj zbatimit të ligjeve të Bashkimit Evropian në provincë.

Kjo rregullore “krijon një procedurë të qartë përmes së cilës parlamenti i zgjedhur në mënyrë demokratike do të ketë mundësinë të tërheqë frenën emergjente të ndryshimeve të rregullave që do të rregullojnë produktet e Bashkimit Europian, të cilat do të sjellin ndryshime të rëndësishme dhe afatgjata në jetën e përditshme. Nëse tërhiqet ky frenim, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të ketë një veto”, tha ai.

Rishi Sunak tha gjithashtu se Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar do të mbajë një votim për marrëveshjen e Irlandës së Veriut.

Çfarë parashikon marrëveshja?

Marrëveshja synon të zgjidhë tensionet e shkaktuara në vitin 2020 nga marrëveshjet e Brexit në lidhje dhe mbajtjen e kufirit të Britanisë të hapur me Republikën e Irlandës, një anëtare e Bashkimit Evropian.

Mbetet për t'u parë nëse marrëveshja do të jetë e mjaftueshme për t'i dhënë fund bllokimit politik në Irlandën e Veriut dhe për të kënaqur kritikët e regjimit special të provincës britanike si në vetë Irlandën e Veriut ashtu edhe në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Marrëveshja e re do të lehtësojë kontrollet fizike të mallrave të importuara nga Britania në Irlandën e Veriut dhe do t'u japë deputetëve të Irlandës së Veriut një fjalë mbi rregullat e BE-së që do të zbatohen sipas kushteve komplekse të daljes së Britanisë nga BE.

Një sukses i marrëveshjes do të forconte udhëheqjen e Rishi Sunak të Partisë Konservatore, duke i mundësuar atij të kapërcejë çështjen më të mprehtë në agjendën e tij, ndërsa përballet me epërsinë e fortë të laburistëve në sondazhet përpara zgjedhjeve të 2024-ës.

Nëse ai dështon, ai ka të ngjarë të përballet me një rebelim nga euro-skeptikët në Partinë Konservatore dhe një ringjallje të dallimeve të thella ideologjike që kanë paralizuar ndonjëherë qeverinë britanike që nga referendumi i vitit 2016 për t'u larguar nga Bashkimi Evropian.

Londra tërheq projektligjin për Irlandën e Veriut

Britania nuk do të vazhdojë me legjislacionin e krijuar për të anashkaluar disa rregulla tregtare për Irlandën e Veriut në epokën pas Brexit, njoftoi sot qeveria britanike pasi arriti një marrëveshje të re me Bashkimin Evropian.

“Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk do të vazhdojë më me Projektligjin e Protokollit të Irlandës së Veriut pasi Mbretëria e Bashkuar dhe BE kanë arritur një marrëveshje të negociuar”, tha zyra e kryeministrit Rishi Sunak.

Marrëveshja do të thotë gjithashtu se BE-ja do të heqë të gjitha veprimet ligjore që ka ndërmarrë kundër Britanisë, thuhet në deklaratë.

“Mbretëria e Bashkuar dhe BE-ja kanë rënë dakord të punojnë së bashku për të parashikuar dhe adresuar çdo çështje të mëtejshme që mund të lindë dhe kanë bërë një deklaratë të përbashkët për të zgjidhur çështjet përmes dialogut dhe jo procedurave formale ligjore”, tha zyra e kryeministrit britanik./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH