Sport

Mbyllet PJESA E PARË në Dortmund/ Fiton përvoja, Shqipëria shpreson!

Shkruar nga Liberale
Mbyllet PJESA E PARË në Dortmund/ Fiton përvoja, Shqipëria

Është mbyllur me fitoren 2-1 të Italisë pjesa e parë e ndeshjes së Kombëtares, e vlefshme për Euro 2024, që po luhet në Dortmund.  Kjo është ndeshja e parë e Kombëtares kuqezi ndaj kampionëve në fuqi të Europës, Italisë, ndërsa në ndeshjen tjetër të grupit Spanja fitoi 3-0 ndaj Kroacisë.

Në fillim të ndeshjes Nedim Bajrami shënoi një supergol pas 23 sekondash lojë, por Italia, kampione e Europës në fuqi, përmbysi shifrat me Bastonin dhe Barellan në 15 minutat e para. Rezultat që mbeti në fuqi deri në fund. Shqipëria shpreson në ndonjë befasi, qoftë edhe për të marrë një pikë gjatë pjesës së dytë. 

Minutat e lojës...

40′ Scamacca godet brenda zonës, por Strakosha arrin t’i mohojë golin.

40′ - Dimarco provon me një krosim të ulët, që largohet nga Berat Gjimshiti.

33′ - Frattesi provon me një parabël, por topi përplaset në shtyllë.

30′ Scamacca provon fluturimthi, por topi largohet nga Ajeti.

25′ Broja i ushtron presion Bastonit, por sulmuesi kuqezi e kthen topin siç duhet në duart e Donnarummas.

17′ 2-1/ Barella lëshon një gjuajtje nga distasnca dhe e çon në rrjetë. (VIDEO)

16′ - Dimarco hedh një krosim të ulët drejt zonës, por Gjimshiti ndërhyn në mënyrën e duhur për të larguar topin.

11′ 1-1/ Bastoni godet me kokë dhe e çon topin në rrjetë. 

6′ -  Kieza provon me një gjuajtje brenda zonës, por Gjimshiti arrin ta largojë me kokë.

1′ - 0-1/ Bajrami përfiton nga një gabim i Dimarcos dhe me një gjuajtje drejt portës ndëshkon Donnarumman. 

Shkelmohet topi i parë, nis sfida në Dortmund!

FORMACIONET ZYRTARE:

ITALIA: Donnarumma (C); Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco; Jorginho, Barella; Chiesa, Frattesi, Pellegrini; Scamacca. Trajner: Luciano Spalletti

SHQIPËRIA: Strakosha; Hysaj, Ajeti, Gjimshiti (C), Mitaj; Ramadani, Asllani; Asani, Bajrami, Seferi; Broja. Trajner: Sylvinho Mendes Campos

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH