Sport

Gianluigi Buffon: Italia kundër Kroacisë pa frikë. Rifitojmë besimin e humbur ndaj Spanjës

Shkruar nga Liberale

Gianluigi Buffon: Italia kundër Kroacisë pa frikë. Rifitojmë

Kreu i delegacionit të kombëtares italiane, Gianluigi Buffon reagon pas mbërritjes në hotelin e ekipit VierJahreszeiten në Iserlohn, Gjermani.

Ish-numri një vlerëson Donnarumma-n dhe nuk e humb besimin: "Vlera jonë nuk ishte 9 pas fitores ndaj Shqipërisë dhe nuk është 4 pas natës së kaluar. Do të rikuperojmë"
nga korrespondenti ynë Andrea Ramazzotti
21 qershor 2024 (ndryshimi në 16:32) - ISERLOHN (GER)
Bigi Buffon nuk e hedh poshtë. Në të vërtetë, kreu i delegacionit italian është i bindur se Italia do të mund të rifillojë kundër Kroacisë dhe se të hënën do të harrojë paraqitjen e keqe të ofruar mbrëmë ndaj Spanjës. Ish-numri një, i pranishëm në një turne për fëmijë në një nga fushat afër ku Azzurri po stërviteshin mëngjesin e sotëm, foli për orët pas humbjes në Gelsenkirchen: "Nokaut shqetësues? Mbi të gjitha, është zhgënjyese të mendosh se kisha arritur një nivel të caktuar dhe në vend të kësaj kemi reagime nga fusha që nuk i prisnim shpjegimet e trajnerit janë të vërteta dhe aspekti fizik na ka bërë përshtypje: për sa i përket shpejtësisë së ekzekutimit dhe veprimit, spanjollët na kanë bërë të qartë të jemi të sigurt për të menjëhershmen. e ardhmja." Më pas një mendim për Kroacinë që do të ketë një ditë më shumë pushim se ne: "Do të jetë një ndeshje ndryshe, me ritme të ndryshme edhe për shkak të karakteristikave individuale të lojtarëve të Dalic. Talenti do të jetë pak a shumë i njëjtë dhe ndeshja ne do të luajmë në maksimum të mundësive tona me vetëdijen për të arritur një rezultat të mirë me Shqipërinë ne ishim të mirë për ta bërë Shqipërinë të dukej si një ekip i një niveli më të ulët dhe më pas Shqipëria ofroi një paraqitje ndryshe ndaj Kroacisë, siç kishim krijuar. ne dukemi nën nivelin ku jemi”.


Buffon jeton në kontakt të ngushtë me dhomat e zhveshjes dhe sipas tij nuk do të ketë pasoja në planin psikologjik: "Në planin moral grupi është i qetë. Pasi mbaroi ndeshja, lojtarët nuk mund të ishin të lumtur dhe të kënaqur, por duke folur Analiza e bërë ishte e qartë dhe vështirësitë e hasura dolën dhe dihen. Posedimi i topit dhe ri-agresioni Ne kemi qenë gjithmonë në vështirësi dhe gjëja pozitive është se kemi pranuar vetëm një gol. Pjesa më e madhe e meritave shkon për pritjet e Buffon: "Pa atë autogol, ai do të kishte qenë dhjetë në kartonin e raportit, por edhe kështu ai ishte padyshim një mburojë e pakapërcyeshme." Pastaj nga ana tjetër: "Të menaxhosh një humbje si kjo nuk është e vështirë. Në disa momente është më e lehtë të menaxhosh një nokaut sesa një fitore. Dje kishim disa përgjigje, edhe nëse ishin negative... Fleta e pikëpyetjeve fillon të mbushet. dhe tani e shohim qartë se kundër Shqipërisë vlenim 9, tani nuk vlejmë 4. Vlera jonë është ndoshta në mes dhe duhet të gjejmë nivelin tonë për të garuar të hënën”.


DY NGA TRE REZULTATET — Vlerësimi i dy sulmuesve dhe ndryshimi i mundshëm i formacionit i është lënë Spallettit (“Trajneri në këtë periudhë është treguar shumë fleksibël dhe për ta vënë skuadrën në një pozicion sa më të rrezikshëm. Ndoshta edhe ai po e analizon këtë mundësi”), më pas Gigi komentoi për perspektivat e renditjes: “Do të dalim në fushë duke pasur dy rezultate nga tre në ndeshjen e tretë të grupit dhe nuk duhet të ketë frikë, nuk mund të ketë ankth. para ndeshjes, le të themi deri në ngrohjen, që atëherë e tutje vetëm argëtimi duhet të marrë përsipër sepse në fillim mund të tregosh talentin tënd, edhe në një ndeshje si kjo, nuk duhet të jemi një mendim në to. Ne duhet të gjejmë besimin dhe veten përsëri pas rrëshqitjes së mbrëmshme kundër Kroacisë, ne do të japim një paraqitje të ndryshme dhe brenda pak ditësh do të jemi këtu duke folur në një mënyrë tjetër.

Përshtati për Liberale: ENKELEDA STAFA 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH