Sport

Euro 2024/ FORMACIONET e mundshme Itali-Shqipëri, shanset dhe STATISTIKAT

Shkruar nga Liberale

Euro 2024/ FORMACIONET e mundshme Itali-Shqipëri, shanset dhe STATISTIKAT

A do ta shpërthejë Broja përballë mbrojtjes së ‘hekurt të axurrëve’?

Dikur ishte ëndërr pjesëmarrja e Shqipërisë në një event si Europiani apo Botërori. Janë ende të shumtë tifozët shqiptarë të cilët admirojnë ekipet e vendeve të tjera. Dhe janë po aq të shumta ata që janë tifozë me Italinë.

Një ditë pas ndeshjes që hap Europianin, Kombëtarja kuqezi do të përballet me Italinë, kampionen në fuqi të Europës, në një ndeshje që mezi pritet nga tifozët. Përtej dëlirit të tifozëve kuqezi, koeficientet e basteve, ekspertët por edhe statistikat parashikojnë një fitore të Italisë.

Nicolo Barella është në dyshim për ndeshjen hapëse të Italisë në Euro 2024 kundër Shqipërisë. Mesfushori i Inter i humbi të dyja miqësoret para turneut për shkak të një dëmtimi muskulor dhe është në një garë për të provuar aftësinë e tij, pasi është stërvitur të martën larg skuadrës kryesore të Italisë të martën. Nicolo Fagioli gjithashtu mungoi pas dëmtimit kundër Bosnjë dhe Hercegovinës.

Luciano Spalletti ka eksperimentuar me sisteme të ndryshme, pasi ka marrë drejtimin e kombëtares italiane vetëm në shtator. Ai ka të ngjarë të zgjedhë një plan të dytë në atë që është efektivisht një lojë e domosdoshme për Italinë, përpara ndeshjeve kundër Spanjës dhe Kroacisë. Giovanni Di Lorenzo ka të ngjarë të startojë në krahun e djathtë të një mbrojtjeje me tre lojtarë. Destiny Udogie i përjashtuar nga turneu për shkak të lëndimit do të thotë se i krijohet mundësia Federico Dimarco të luajë në krahun e majtë. Nëse Barella dhe Fagioli humbasin të dy kundër Shqipërisë, Bryan Cristante mund të jetë njeriu për partnerin e Jorginhos në mesfushë.

Trajneri i Shqipërisë Sylvinho bëri surprizën me formacionin e përzgjedhur duke vendosur të përjashtonte Sokol Cikalleshin nga skuadra e tij për Euro 2024, pavarësisht se sulmuesi veteran luajti rregullisht, në fushatën kualifikuese. Cikalleshi njoftoi menjëherë tërheqjen e tij nga garat ndërkombëtare. Armando Broja i Chelsea-t do të udhëheqë sulmin kuqezi ndaj Italisë, edhe pse ai shkon në turne pas dëmtimit, duke u paraqitur në gjysmën e dytë të sezonit. Etrit Berisha dhe Thomas Strakosha i Brentfordit janë në garë për të startuar në portë. Ka plot emra të njohur në skuadrën shqiptare për italianët, përfshirë Berat Djimsiti, i cili fitoi Europa League me Atalantën dhe Kristjan Asllani i Interit, çka nuk e bën të lehtë ndeshjen për Italinë.

Formacioni i mundhshëm i Italisë: Donnarumma, Di Lorenzo, Buongiorno, Bastoni, Cambiaso, Jorginho, Cristante, Dimarco, Frattesi, Chiesa, Scamacca. Në dyshim: Barella, Fagioli

Foramcioni i mundshëm i Shqipërisë: Strakosha, Hysaj, Ajeti, Djimsiti, Mitaj, Asllani, Ramadani, Bajrami, Asani, Broja, Seferi.

Koha dhe data: Ora 20:00, të shtunën, 15 qershor 2024

Vendi: Dortmund

STATISTIKAT e dy ekipeve

Kjo është paraqitja e 11-të e Italisë në EURO dhe e teta radhazi.

Italia ka humbur vetëm tre nga 27 ndeshjet e mëparshme të fazës së grupeve në EURO (15 fitore, 9 barazime).

Italia ka fituar gjashtë nga shtatë ndeshjet e fundit të fazës së grupeve në EURO pa pësuar gol.

Hera e fundit që Italia pësoi më shumë se një gol në një ndeshje të grupit EURO ishte në humbjen 3-0 kundër Holandës, në turneun e vitit 2008.

Duke përjashtuar gjuajtjet e penalltive, Italia është e pamposhtur në nëntë ndeshjet e fundit në EURO (6 fitore, 3 barazime). Ecuria e tyre më e gjatë pa humbur asnjë ndeshje në historinë e EURO është dhjetë ndeshje (1968-1988).

Italia ka shënuar të paktën një gol në nëntë ndeshjet e fundit në EURO.

Italia ka humbur ndeshjen e saj hapëse vetëm në një nga dhjetë paraqitjet e mëparshme në EURO (4 fitore, 5 barazime) dhe humbi 3-0 kundër Holandës në 2008.

Italia ka shënuar golin e parë në nëntë nga dhjetë ndeshjet e fundit të fazës së grupeve në EURO.

Italia ka fituar katër ndeshjet e mëparshme me Shqipërinë. Së fundmi, një fitore 3-1 në Shqipëri në një miqësore në nëntor 2022.

Kjo është paraqitja e dytë e Shqipërisë në EURO, me pjesëmarrjen e saj të mëparshme në EURO 2016.

Shqipëria fitoi një dhe humbi dy nga ndeshjet e grupeve në EURO 2016. Kuqezinjtë shënuan një fitore 1-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve.

Shqipëria ishte e pamposhtur në shtatë ndeshjet e saj të fundit në kualifikueset për EURO 2024 (4 fitore, 3 barazime).

Shqipëria e ka mbajtur portën katër herë të paprekur në shtatë ndeshjet e fundit në kualifikimet për EURO 2024.

Përgatiti: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH