Sport

EMRI-FOTO/ Ish-futbollisti i famshëm gjendet i vetëvrarë, prej kohësh ishte në kërkim për grabitje

Shkruar nga Liberale

EMRI-FOTO/ Ish-futbollisti i famshëm gjendet i vetëvrarë, prej

Marco Muller, fundi tragjik i një ish-futbollisti: vdiq në moshën 71-vjeçare.

Ai kreu vetëvrasje duke u hedhur poshtë një treni. Ish-lojtari zviceran ishte në arrati për 36 vjet. Një jetë e kaluar duke u fshehur për të shpëtuar nga e kaluara e tij kriminale, e përbërë nga grabitje bankash.  Pikërisht ky detaj i 'karrierës së tij të dytë' e kishte bërë atë të mbiquajtur " Robin Hood zviceran  ", përveç faktit se ai vidhte ku kishte 'shumë para”.

Muller ishte një mesfushor me paraqitje në ekipet e të rinjve të Zvicrës, në vitet 1970 kishte luajtur ndër të tjera me Young Boys në kampionatin zviceran. Më pas ishte futur në rrugë të gabuar, duke u bërë një bandit që përfundoi asokohe në faqet e para të mediave.

Ish-futbollisti vdiq – pasi u fsheh për gati 40 vjet – pranë vendlindjes së tij, Bassecourt, në kantonin Jura. Trupi i tij u gjet në shkurt në shinat hekurudhore dhe u identifikua vetëm ditët e fundit falë një analize të ADN-së të kryer me një të afërm.

Në vitet 1980 - pasi i dha lamtumirë karrierës - Muller kreu disa grabitje në banka dhe furgona me para. Jeta e tij filmike e pa atë të arratisej nga burgu dy herë. I pari nga burgu i kryeqytetit kantonal të Jura, ku u ndalua për grabitje në Jura dhe në Neuchatel. Me atë rast, pasi ishte arratisur, ai i dërgoi policisë një kuti konjak për Krishtlindje për shaka. Arratisja e dytë dhe përfundimtare ishte nga burgu Thorberg, në kantonin e Bernës, ku u mbyll për t'u gjykuar për dy grabitje makinash të blinduara me para, në Gjenevë dhe Delemont.

Ishte viti 1988, që nga ai moment Marco Muller humbi plotësisht, kur edhe historia e tij u kthyer pothuajse një legjendë e harruar. Ai arriti të grabiste gati tre milionë franga (pak më shumë se tre milionë euro, as pjesërisht të gjetur).

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH