Sport

Egnatia-Kukësi, kurorëzohet fituesi i Kupës së Shqipërisë. Feston edhe Tirana!

Shkruar nga Liberale

Egnatia-Kukësi, kurorëzohet fituesi i Kupës së

Egnatia fitoi edicionin e dytë radhazi Kupën e Shqipërisë. Ashtu si një vit më parë, sukses në finale ka qenë me shifrat 1-0. Por këtë radhë kishte përballë Kukësin që synonte të mbyllte edicionin e rënies nga kategoria të paktën me një trofe.
Goli u realizua në 38’! Pas një aksioni të gjatë të rrogozhinasve me Fangajn në të djathtën, pasimi në qendër i mbrojtësit gjen Ndrecën i cili nuk gabon duke shënuar përballë ish-skuadrës. Në 79’ portieri priti penalltinë e rrogozhinasve teksa devijoi gjuajtjen e Fernandos.

Engatia mbron fronin e fituesit të Kupës së Shqipërisë dhe i bën një dhuratë të çmuar Tiranës: pjesëmarrjen në Conference League sezonin e ardhshëm.

Kukësi 0-1 Egnatia
(Shënues: Ndreca 38')

Kupa e Shqipërisë: Finale

Stadiumi: Air Albania

Arbitër: Juxhin Xhaja

Formacionet zyrtare:

Kukësi (3-5-2): Tafas; Lamçe, Zhongo, Reçi; Dragoshi, Lleshi, Fejzaj, Mingos, Lala; Salami, Solodovnicov. Trajner: B. Devolli

Egnatia (3-5-2): Sherri; Dulysse, Malota, Xhemajli; Fangaj, Zejnullai, Ahmetaj, Fernando, Ndreca; Ibrahimoglu, Montenegro. Trajner: E. Tetova

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH