Sport

Dhjetë atletët më të pasur në botë për vitin 2023

Shkruar nga Liberale

Dhjetë atletët më të pasur në botë për vitin

Kush është sportisti më i pasur në botë? Revista angleze “Forbes” jep një përgjigje për këtë pyetje çdo vit.

Dhe sipas revistës atleti që fitoi më shumë para në vitin 2023 është superylli Cristiano Ronaldo (38 vjeç)!

Portugezi thuhet se ka fituar rreth 126 milionë euro (bruto) gjatë këtij viti.


Kalimi i tij në Arabinë Saudite ia vlejti për Ronaldon.

Në al-Nassr, pesë herë fituesi i Topit të Artë pritet të arkëtojë rreth 200 milionë euro bruto në sezon (kontratë deri në vitin 2025).

Kësaj i shtohet edhe popullariteti i jashtëzakonshëm i Ronaldos, i cili i sjell atij kontrata reklamash fitimprurëse. Ai ndiqet nga 615 milionë përdorues vetëm në Instagram.

Rivali i tij i përjetshëm Lionel Messi (36 vjeç) vjen i dyti në renditjen me fitime bruto prej 120 milionë euro.

Kampioni argjentinas i botës i vitit 2022 tani luan në SHBA për Inter Miami.

Një tjetër futbollist fitoi të tretin më shumë para: Kylian Mbappé (25 vjeç) nga Paris Saint-Germain fitoi 111 milionë euro, sipas Forbes.

Dhjetë atletët më të pasur (Bruto në 2023)

1. Cristiano Ronaldo (futboll) – 126 milionë euro

2. Lionel Messi (futboll) – 120 milionë euro

3. Kylian Mbappé (futboll) – 111 milionë euro

4. LeBron James (basketboll) – 110 milionë euro

5. Canelo Alvarez (boks) – 101 milionë euro

6. Dustin Johnson (golf) – 99 milionë euro

7. Phil Mickelson (golf) – 98 milionë euro

8. Stephen Curry (basketboll) – 93 milionë euro

9. Roger Federer (tenis, në pension) – 88 milionë euro

10. Kevin Durant (basketboll) – 82 milionë euro

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH