Sport

Chelsea barazon me Aston Villan, Man City eliminon Tottenhamin

Shkruar nga Liberale

 

Chelsea barazon me Aston Villan, Man City eliminon Tottenhamin

1 gol  i Nathan Ake u bë mjaftueshëm për të siguruar fitoren për Manchester City në FA Cup në Angli.

Ekipi i Pep Guardiola tregoi një paraqitje pozitive, duke e dominuar kundërshtarin në të dy pjesët e ndeshjes. Pjesa e parë shënoi një dominim të qartë të City, ndërsa kundërshtarët londinezë nuk arritën të godisnin në asnjë moment portën e mbrojtur nga Ortega.

Për fat të keq, tentativat e futbollistëve të Manchester City-s rezultuan të pasuksesshme dhe pjesa e parë përfundoi në barazim pa gola. Ndeshja e dytë vazhdoi në të njëjtin mënyrë, me City që kishte sulme të vazhdueshme, por ende pa arritur të shënojë.

Kur duket se ndeshja do të përfundojë në barazim pa gola, Nathan Ake shënon golin fitimtar për City në minutën e fundit të kohës së rregullt. Kjo mjaftoi për të ndihmuar ekipin të avancojë në fazën tjetër të kupës. Ndërkohë, në ndeshjen tjetër të zhvilluar të enjten, Chelsea barazoi pa gola me Aston Villan.

Të dy ekipet paraqitën një formacion të ngjashëm me ekipin titullar dhe treguan se duan të fitojnë këtë trofe. Këmbësorët vendas kishin një epërsi të lehtë në mbajtjen e topit, ndërsa Aston Villa pati disa raste që mund të ishin shfrytëzuar më mirë. Sulmuesi Armando Broja u aktivizua në minutën e 77-të dhe performanca e tij u vlerësua me notën 6.2 nga kompanitë ndërkombëtare.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH