Sport

Buongiorno: Me Shqipërinë një Itali e bukur, Spanja mundet duke...

Shkruar nga Liberale

Buongiorno: Me Shqipërinë një Itali e bukur, Spanja mundet

Mbrojtësi i Torinos, Alessandro Buongiorno, i cili pret debutimin e tij në Kampionatin Evropian, ka dhënë një intervistë për Uefa.com.

Qendërmbrojtësi i Torinos foli dy ditë para ndeshjes kundër Spanjës dhe u kthye në përvojën e tij të parë me Azzurrit, më 18 qershor 2023 kundër Holandës në takimin për vendin e tretë të Ligës së Kombeve

Buongiorno: Sa emocionuese ishte të debutoja një vit më parë kundër Holandës! Reagimi ndaj Shqipërisë ishte i madh, por tani le të mendojmë për spanjollët, do të jetë e vështirë.

Alessandro Buongiorno: Sa herë që vesh fanellën e kombëtares është një emocion unik sepse ne përfaqësojmë miliona italianë dhe për këtë arsye ndjejmë përgjegjësinë të bëjmë mirë, të japim gjithçka që të mund të fitojmë ndeshje dhe të luajmë mirë. Dita e debutimit tim ishte e veçantë. Fillimisht nuk isha në skuadër për fazën finale të Ligës së Kombeve dhe mbërrita një ditë para ndeshjes kundër Spanjës (për të zëvendësuar Bastonin e dëmtuar).

Alessandro Buongiorno: Mbrojtësi, përveç që të mbrojë portën e tij, duhet të dijë edhe se si të ndërtojë lojën, Ndeshja me Spanjën do të jetë një ndeshje e vështirë në të cilën do të duhet të jemi të mirë në mbajtjen e topit kur ata na ushtrojnë presion. Duhet të provojmë të mbrojmë mirë në krahë, për të mbajtur lojtarët anësorë dhe për të shmangur përballjet një për një kur ka hapësirë përpara kundërshtarëve.

Nuk është kurrë e lehtë kundër spanjollëve, sepse ata kanë këtë lojë prej shumë kohësh. Shpresojmë të bëjmë mirë, të imponojmë lojën tonë, të mbajmë topin, të luajmë mirë dhe të shënojmë sa më shumë që të jetë e mundur.”

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH