Letërsi

Leteratura vjen këtë të hënë me: Libër që bëhet urë kombesh

Shkruar nga Liberale
Leteratura vjen këtë të hënë me: Libër që

Suplementi “Leteratura” i dedikohet letërsisë shqipe, ku nëpërmjet rubrikave të ndryshme vijnë shkrimtarë, rrëfime, kritika, dhe çdo e re rreth autorëve shqiptarë.

Kjo e hënë letrare hapet me një intervistë me shkrimtarin Adnan Mehmeti, me rastin e botimit të librit të tij “Simfonia e udhëtimeve”, UET Press, Tiranë, 2021.

"“Simfonia e udhëtimeve” sjell dashurinë dhe historinë, bukurinë dhe pasurinë. Ai sjell frymëzimin që gjeta tek Amerika: bujarinë, mirëqënien dhe besimin."

Vijojmë me rubrikën "RrockRrëmujë" nga Loer Kume me titullin "Çështje me Dua Lipa, Atdhe, e gjëra të tjera".

"Çdo veprim që bën secili nga ne sot, ka një efekt ciklopik pas 10 a 15 vitesh. Ndaj, riparimi shqiptar është kryefjala, jo entuziazmi, zelli tifozerik, krenaria apo kërkimllogaria shqipe."

Më tej vijojmë me një "Kritikë" nga Liviu Antonesei me titull "Visar Zhiti : Poezia drejt burgut".

"Pas botimit së fundmi në Rumani të dy librave të shkrimtarit Visar Zhitit, atë me poezi  “Flatra e mundur” (“Aripa Franta”) dhe romanit “Funerali i pafundmë” (“Cortegiul de sfarsit”), përkthime të shkëlqyera të Dr. Luan Topçiut, sipas kritikës rumune, vazhdon jehona e tyre në median e shkruar dhe atë elektronike të Rumanisë."

Më tej do të lexoni një shkrim nga Istref Haxhillari me titull "Bardha Alimeta, kjo zonjë e artit".

"Poete, prozatore, piktore, ambasadore e paqes, aktiviste e shoqërisë civile, posaçërisht të drejtat e grave, mike e poetëve dhe shkrimtarëve më në zë të vendit, të gjitha në një emër: Bardha Alimeta."

Behar Jacaj sjell në rubrikë "Ese" shkrimin "Një përsiatje psikologjike rreth mëshirës “artistike”!

"Humori dhe provokimi kërkojnë shumë zgjuarsi, mjeshtëri dhe mbi të gjitha shumë guxim, ndërsa melodramaciteti nuk i kërkon shumë autorit, mjafton të ulet dhe të shkruajë...

Një përsiatje psikologjike rreth mëshirës “artistike”!"

Leteratur mbyllet me një tjetër "Kritikë" nga Fatmir Minguli me titull "Katёr muskёtierё nё kёrkim tё artit magjik tё poezisё sё vёrtetё".

"Katёr autorё, katёr pёrsiatje pёr tё bёrё ndryshimin, duke parё me tejqyrёn e sё ardhmes, drita e sё cilёs i djeg maskat e mashtruesve."

Për më tepër lexoni Gazetën Liberale, print ose online!

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH