Aktualitet

ISHMT bllokon 147 kg qese plastike, gjobitet biznesi që i përdorte

Shkruar nga Liberale
ISHMT bllokon 147 kg qese plastike, gjobitet biznesi që i përdorte

Inspektorati Shtetëror i Mbikëqyrjes së Tregut ka bllokuar 147 kilogramë qese plastike. Po ashtu, subjekti që bleu qeset u gjobit me 500 mijë lek. Mësohet se qeset e sekuestruara janë nxjerrë prej 1 qershorit jashtë përdorimit dhe janë futur në përdorim qese të reja, të cilat janë me trashësi mbi 70 mikron.

Sipas ligjit, në rast se subjekti i gjobitur më parë, kapet sërish me shkelje, gjoba 3-fishohet, i sekuestrohet malli dhe mund të shkohet deri në revokimin e lejes/licencës së prodhimit.

Kujtojmë, që zbatimi i masave ndëshkimore, për shitësit që vijojnë përdorimin e qeseve plastike një përdorimshe në Shqipëri filloi më 1 korrik.

Ishte vetv ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, e cila nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale iu bënte thirrje qytetarëve të përdorin qese letre për pazaret e tyre.

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1258035,1258032,1258033,1258034,1258036"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH