Aktualitet

Foshnja që lindi nën rrënoja u bë simbol shprese... Lajmi i hidhur vjen disa orë më vonë, zbardhet fati i familjes së tij

Shkruar nga Liberale

Sytë dhe veshët e botës janë nga Turqia dhe Siria, e cila u godit nga dy tërmete të fuqishëm, që shkaktoi mijëra viktima. Lajmi i pritur erdhi për foshnjën që ka lindur nën rrënoja në Siri. Nga mediat e huaja mësohet se shëndeti i foshnjës u përmirësua, por ai humbi të gjithë familjen nga tërmeti.

Mjekët deklaruan se foshnja ishte në një gjendje jashtëzakonisht të keqe kur u dërgua në spital. Pediatri Hani Maarouf tha se foshnja erdhi në spital në një gjendje të keqe me mavijosje të shumta dhe lot në të gjithë trupin e tij.

"Ai gjithashtu erdhi me hipotermi për shkak të të ftohtit të rëndë. U desh ta ngrohnim dhe t'i jepnim kalcium”, tha mjeku, duke shtuar se shëndeti i tij po përmirësohej.

Sipas të njëjtave raporte, nëna e foshnjës, e cila ka lindur nën rrënoja, Afraa, babai i tij Abdullah dhe katër vëllezërit e motrat e tij kanë humbur jetën.

Xhaxhai i foshnjës shpjegoi se ai ishte i përfshirë personalisht në përpjekjet e shpëtimit dhe se nuk kishte të mbijetuar përveç fëmijës./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH